Databáze českého amatérského divadla

Texty: CHARVÁT, Jakub: FEMAD slaví 40 let! AS 5.9.2011.

FEMAD slaví 40 let!

Celostátní přehlídka amatérského divadla FEMAD 8.-11. září 2011, Divadlo Na Kovárně, Poděbrady. Již po čtyřicáté se v Poděbradech na Festivalu Mladých Amatérských Divadelníků setkají ochotníci i profesionálové ze všech koutů republiky, aby několik dní žili jen divadlem. Devět soutěžních představení, na které navazují společné diskuse a besedy, doplní také doprovodný program.

Divadlo v Poděbradech má dlouholetou tradici. O tom svědčí i letošní výročí 150 let od založení Divadelního spolku Jiří. Ten je i letos hlavním pořadatelem FEMADu. V posledních pěti letech se organizátoři vracejí k začátkům tohoto festivalu a oprášili podtitul Salón odmítnutých. FEMAD totiž dával šanci souborům, jejichž postup na soutěžních přehlídkách byl zastaven z politických důvodů. Dnes už toto hledisko poroty neberou v potaz, ale z jiných příčin se jim některé inscenace zalíbí méně než jiné. A proto na FEMAD přicházejí soubory, které zůstaly těsně před branami národních přehlídek.

Po jejich vystoupení na FEMADu pak následují Besedy v kruhu, kde spolu zasednou a diskutují účinkující a tvůrci inscenace s diváky z řad amatérů, profesionálů a divadelních teoretiků. K tvářím letošního ročníku patří režisér a ředitel Divadla pod Palmovkou Petr Kracík, herečka Tereza Kostková, režisér Jiří Adamec a herec Otakar Brousek ml. Slavnostního zahájení, spojeného s vernisáží výstavy Múzy a Múzové Dany Flídrové, se zúčastní také herečky Milena Steinmasslová a Hana Talpová, tanečníci Vlastimil Harapes a Tereza Podařilová a další. Váženými hosty FEMADu budou dlouholetí příznivci a znalci (nejen) amatérského divadla Václav Špirit, Rudolf Felzmann, Antonín Navrátil, Milan Schejbal, Jana Paterová, Jan Vedral, Lenka Lázňovská, Zdeněk Potužil, Zdeněk Pošíval a Jana Soprová.

Ve čtvrtek po úvodním představení a následných debatách v poděbradském Divadle Na Kovárně vystoupí mimo soutěž dnes již kultovní divadlo VOSTO5 s jednou ze svých posledních her: Teatromatem. Po vzoru Kinoautomatu přicházejí Ondřej Cihlář a jeho kolegové s interaktivním představením, kde o pokračování děje rozhodují sami diváci, což je pro FEMAD velmi příznačné.

Na Besedách v kruhu, kde diváci diskutují mezi sebou i s aktéry jednotlivých představení, totiž všichni přítomni zvolí nejlepší herečku a nejlepšího herce z každého představení, a na závěr pak o absolutní vítězce/vítězovi, stejně jako o nejlepší inscenaci, rozhodnou ve veřejném hlasování zástupci účinkujících souborů. Nerozhoduje tedy porota, ale samotní divadelníci! Další ceny udělí Divadelní kluby, Divácká porota, Novinářská porota a nově bude udělena také Cena kritiky.

Na FEMADu ovšem více než kde jinde platí coubertinovské heslo: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!“, o čemž svědčí desítky účastníků, kteří se do Poděbrad rok co rok vracejí.

Jakub Charvát
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':