Databáze českého amatérského divadla
Texty: Hrádek u Sušice – ochotnické divadlo
Divadlo má v Hrádku dlouhou tradici. Začínalo se už v 80. letech minulého století, kdy se hrávalo převážně v salla terreně, která bývala v přízemí zámku a otevřena do zahrady. Divadelní hry se převážně nacvičovaly během zimního období a to jak pohádky pro děti, tak i hry pro dospělé.
Na přelomu století tu sehrály řadu přestavení i školní děti. V roce 1913 hrály děti Pravdovu hru "Slepá babička" při příležitosti zasazení jeho pamětní desky a hrály ještě ve dvacátých letech.
Koncem první republiky v Hrádku vznikl Ochotnický a vzdělávací spolek, v němž procovalo 15 dospělých občanů a 20 dorostenců. Spolek vedl František Faust s pomocí Anči Kutilové a Fanči Pražákové. Sehrál řadu činoher (Příklady táhnou, Paní Marjánka, Královna Dagmar, Zahučaly hory, Ferda šéfem, Ferda detektivem, Blázinec v prvním poschodí aj.) a dokonce i operet (např. Za loučenskou oborou, Okolo rybníka, Pod svatou horou). Hudbu zajišťovali Josef Vejslav a Štepán Berka.
V letech 1949–1960 zde působil ochotnický divadelní soubor pod vedením pana Františka Krýsla, Jiřího Šnajdra a Arnošta Faice. V souboru účinkovali místní občané. Tento ochotnický spolek nastudoval např. Jak se Honza králem nestal, Tři zlí kmotři, Perníková chaloupka, Lumpáci a Vojnarka. Zřejmě poslední hra, která se hrála, byla Mordová rokle. S nástupem televize zájem o účinkování v souboru ochabl a postupně činnost zcela zanikla.
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.