Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2001, č. 5, s. 29 - 30, Václav Müller.

Schody k Jiráskovu divadlu
Režiséru Františku Palčíkovi k 80. narozeninám

Kdyby mohly schody Jiráskova divadla vyprávět o všech divadelnících, kteří byli vítání na hronovských festivalech amatérských souborů, dlouhé povídání by bylo o brněnském Divadelním studiu Josefa Skřivana, jeho inscenacích, režisérech i hercích. Tím, kdo prvně „Skřivany“ na tyto schody dovedl, byl režisér František Palčík svou inscenací „Legendy o lásce“ Nazima Hikmeta. Do Hronova přivedla Palčíka nejen láska k divadlu, ale i dychtivost po vzdělání. Tehdy po válce zorganizovalo péčí Antonína Skály divadelní oddělení Moravského muzea kurs pro divadelní ochotníky. Mezi přednášejícími byl i známy prof. Rudolf Walter, pozdější tvůrce divadla jednoho herce, ale i režisér Milan Pásek. Vzdělání se spojilo s přirozeným talentem Františka Palčíka a přinášelo ovoce.
Pod Palčíkovým režijním vedením hrála později i řada profesionálů. Ještě jako student průmyslovky to byl Ladislav Lakomý z Mahenovy činohry, od Skřivanů vyšli další, mimo jiné do Ostravy Milan Sova, do Hradce Mirek Divoký, Pavel Hradila, režisér Mahenovy činohry, Leoš Waletzký režíroval ve Slováckém divadle a později ve Večerním Brně. Petr Pelzer je současným členem činohry Národního divadla v Brně.
Vraťme se však do Hronova a jeho sokolovny. Totalitní funkcionáři neví si neví rady, zda pochválit, či odsoudit skřivanovskou inscenaci Čapkových „Ze života hmyzu“ v Palčíkově režii. Situaci zachraňuje taktik Jiří Beneš, který sděluje, že kterýsi sovět prohlásil Čapka za bojovníka za mír! Tak stateční v těžké době byli někteří ochotníci!
Když převzal vedení DSJS Leoš Waletzký, přešel Palčík jako režisér do Dělnického divadla, které časem převzalo v Hronově žezlo po Skřivanech. To už v čele tohoto souboru stál profesionál Pavel Rímský. Na Palčíka tak zůstala role jeho asistenta a herce.
Pak přišel Listopad, z řady amatérů se staly podnikatelé nebo politici, nešťastně řešená restituce nevrátila souborům jejich divadelní budovy a smrtelnou ranou byla i ztráta ekonomického zajištění činnosti. Téměř sedmdesátiletý František Palčík se začal věnovat mladým, sedává v porotách regionálních soutěží a dbá o správnou jevištní řeč soutěžících. Za jeho celoživotní práci pro české amatérské divadlo byl letos navržen na Cenu ministra kultury ČR. Letos 23. listopadu bude Františku Palčíkovi 80. let. I tak mu patří na schodech Jiráskova divadla čestné místo v předních řadách.
Václav Műller

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':