Databáze českého amatérského divadla
Texty: Most, historie mosteckého divadelnictví, ex www Divadla Most, 2012
O divadelnictví na Mostecku máme první písemnou zprávu již z roku 1681, kdy zástupce ředitele potvrzuje převzetí peněz pro společnost - Tehdejší divadlo - či spíše atrakční představení artistů a kejklířů, které se konalo na bývalém předměstí Václavice. Začátkem 18. století usilovali studenti o založení divadelního kroužku , ale o jejich působení nemáme písemné zprávy. Po celkovém rozmachu průmyslu a tím pádem i navýšení počtu obyvatel města počíná 80-ými a 90-ými léty vzrůstat ochotnická činnost - samozřejmě se tehdejšímu mocnářství toto divadelnictví příliš nezamlouvalo a nebylo tehdy vlastně, kde hrát. Divadlo se stěhovalo po soukromých domech a mělo nemalý význam v boji za českou školu, vzdělávání a identitu. Vznikalo a zanikalo tehdy mnoho divadelních spolků - Vlastimil, Česká občanská beseda, Dramaticko-ochotnická jednota Máj v Souši. V roce 1900 byl v Kopistech založen spolek Lidumil, který svou satirou aktivně bojoval proti rakouskému řádu.
Přelomem v historii Mosteckého divadelnictví byla výstavba nové divadelní budovy, kterou si vynutilo německé měšťanstvo pro svou zábavu a která byla po neshodách a diskusích o jejím umístění, postavena podle projektu architekta Alexandra Grafa v roce 1911. Slavnostní otevření proběhlo 30. září 1911. Rozvoj divadla významně přibrzdila válka - 1914-1918, avšak velké změny v uspořádání země a vznik České republiky umožnily hraní českých her na prknech Mosteckého divadla - velká chvíle přišla 4.dubna 1919, kdy se v Mostě uskutečnilo divadelní představení českých ochotníků. Většina představení byla však bohužel ještě v němčině. V roce 1928 přichází krize hospodářská a ni navazuje samozřejmě i krize v divadelnictví - v roce 1934 se uvažuje o uzavření divadla v důsledku nedostatku financí, ale v roce 1935 se situace zlepšuje a představení mají velkou návštěvnost - většina z nich je již v češtině. Rozvoji divadla však zabrání okupace Němci. Po válce v roce 1945 přichází do divadla stálý činoherní soubor a zpěvohra. V roce 1948 se mění charakter českého divadla, které se přejmenovává na Divadlo pracujících a návštěvnost roste, ovšem zaujatost a podjatost režimem také ? Tehdejší divadlo zde tvoří kolektiv lidí okolo Lubomíra Poživila a Zdeňka Buchvaldka. Vzniklo zde spoustu divadelních představení všech žánrů od klasiky až po tehdy současné hry. Přelom v mosteckém divadelnictví znamenala úplná likvidace starého města tehdejší nomenklaturou, která jako důvod uvedla směšnou těžbu uhlí pod starým Mostem a která zapříčinila úpadek ducha města a velkou ránu krajině a lidem zde žijícím. Tato rána není dodnes zacelena a budeme ji pociťovat i v budoucnosti. Ovšem všechno zlé je i pro něco dobré? Novou divadelní budovu, která byla postavena v 80-tých letech zdobí několik výjimečností a je určitě dokladem umění tehdejších architektů a stavařů.
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.