Databáze českého amatérského divadla

Texty: BEZOUŠKOVÁ/mis, Simona: Divadelní Piknik Volyně 2012. Místní kultura 1.12.2011.

Divadelní Piknik Volyně 2012
Autor: Simona Bezoušková/mis

VOLYNĚ: Divadelní Piknik Volyně je název celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla, která sama o sobě tak docela nová není. Tato jedna ze stěžejních a nejvýznamnějších přehlídek svého druhu v České republice se koná každoročně od roku 1992 a 1. Divadelní Piknik ve Volyni je jen novým názvem a místem jejího 21. ročníku.

Do povědomí divadelníků přehlídka vstoupila pod názvem Divadelní Třebíč (1992 ‒ 2008), k jejímu rozšíření na dvě místa konání došlo na FEMAD Poděbrady (2001 ‒ 2006) a posléze na Divadelním Děčíně (2007 ‒ 2008). V letech 2009 – 2011 se konala přehlídka opět na jednom místě pod názvem Divadelní Děčín.

Divadelní Piknik Volyně je stejně jako jeho jmenovaní předchůdci koncipován jako celostátní soutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů dospělých, která ve své inscenační praxi reflektuje zákonitosti divadla jako uměleckého druhu a jejichž adresátem je dospělé publikum. Umožňuje účast divadelních souborů v těchto třech kategoriích:
1. souborů, které uplatňují principy hereckého divadla dramatické postavy, jejichž inscenace vycházejí z textů dramatických autorů;
2. souborů využívajících různých principů hereckého divadla, jejichž inscenace vycházejí z nejrůznějších zdrojů tzv. otevřené dramaturgie;
3. souborů hudebního divadla.

V rámci přehlídky jsou realizovány rozborové semináře. Soutěžní představení bude hodnotit lektorský sbor. V závěru přehlídky jsou oceněny nejlepší výkony a inscenace a provedeny nominace a doporučení nejlepších a nejpodnětnějších inscenací k účasti na Jiráskově Hronově, festivalu amatérského divadla 2012.

Celostátní přehlídce ve Volyni předchází 16 krajských postupových přehlídek, uskutečňovaných v průběhu února až března 2012. Dvě se konají v Praze, další pak v těchto místech: Rakovník, Dačice, Horažďovice, Děčín, Louny, Lomnice nad Popelkou, Turnov, Červený Kostelec, Ústí nad Orlicí, Třešť, Hodonín, Kojetín, Ostrava a Slavičín.

Každý soubor se může zúčastnit se stejnou inscenací pouze jedné přehlídky, která je programově postupovou pro celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla. Odborné poroty postupových přehlídek mohou doporučit libovolný počet inscenací bez uvedení pořadí k výběru do programu celostátní přehlídky.

Uzávěrka doručení přihlášek ‒ doporučení z krajských postupových přehlídek pro přehlídku celostátní je 2. dubna 2012. Celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla počítá s 16 soutěžními inscenacemi. O zařazení doporučených inscenací do programu celostátní přehlídky rozhodne programová rada dne 5. dubna 2012.

1. Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se uskuteční ve dnech 10. ‒ 13. a 17. ‒ 20. května 2012.

Divadelní Piknik Volyně pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ČR NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s městem Volyně prostřednictvím Městského muzea a kulturního centra ve Volyni, jeho příspěvkové organizace. Spolupořadatelem a nositelem grantu je DS PIKI Volyně. Spolupořadateli mohou být i další subjekty

Kompletní propozice celostátní přehlídky 1. Divadelní Piknik Volyně 2012 vč. termínů krajských postupových přehlídek a kontaktu na jejich pořadatele naleznete v příloze.

Článek byl publikován: 1. Prosinec 2011 - 0:46, vložil Milan Strotzer
Zařazeno v kategoriích: Zprávy Jihočeský kraj Soutěže a festivaly Vzdělávání Živé umění RSS festivaly a soutěže.

Připojené soubory:
1_divadelni_piknik_volyne_2012_propozice.pdf (application/pdf 206030 bytes)
Připojené soubory:
terminy_postupovuch_prehlidek_pro_divadelni_piknik_volyne_2012.pdf (application/pdf 141613 bytes)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':