Databáze českého amatérského divadla

Texty: Vysoké nad Jizerou, opona, 2011 TV2, průvodní slovo Jiří Valenta, vstup Karel Bárta

2011 TV2, cyklus Toulky za uměním / Malované opony českých divadel, 1. díl Od Alfonse Muchy k malíři pokojů Tázlerovi z Holovous

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10369954439-malovane-opony-ceskych-divadel/21154215559/

Jsme v městě s neuvěřitelně dlouhou divadelní tradicí. Trvá od roku 1786. Čilý a nesmírně vytrvalý soubor, původně se jmenoval Přemysl, nyní se nazývá Krakonoš, chová ve svém archivu ještě mnoho a mnoho nezpracovaných dokumentů. První oponu namaloval ochotník Karel Rón a jak praví zápisy „namaloval na ni dva šermující zápasníky s dlouhými bodacími zbraněmi“. Potom Vysoké vyhořelo i s divadlem a s oponou. Pan Rón namaloval oponu novou. A na ní už byla Thálie „v oblacích sedící“. Teprve v roce 1882, když obec postavila novou radnici a v té radnici také sál, ochotníci objednali oponu od malířské firmy Brzobohatý a Eckert z Liberce. Když už opona byla velmi opotřebována, malíř pokojů Jan Falka oponu přemaloval, jak zní zápisy v knihách. Otázka je, zda bylo v moci malíře pokojů vytvořit dílo, které tady vidíme v divadle Krakonoš.
V roce 1926 nastudovali ochotníci tenkrát velmi slavnou inscenaci - dramatizaci Verneova románu Cesta kolem světa za 80 dní. Na jeviště připochodoval slon, který byl ovládán ochotníky, na něm seděla princezna a ti všechny zázraky cesty kolem světa dovedli krásně zpodobnit. A ten slon plnil ještě jednu funkci. Před představením vždycky procházel městem a zval občany k návštěvě divadla.

Karel Bárta, starosta divadelního spolku Krakonoš:
Za velký úspěch divadelní spolek Krakonoš považuje rekonstrukci budovy divadla Krakonoš, která je jeho majetkem. A zejména pak restaurování velké opony divadla Krakonoš. Restaurování proběhlo v roce 2010 za přispění občanského sdružení MAS Přijďte pobejt v Jilemnici, které nám zprostředkovalo dotační titul z Evropského fondu pro rozvoj venkova. Bez těchto peněz bychom nikdy restaurovat oponu nemohli. Naším nesmělým cílem je do budoucna ještě restaurování malé loutkové opony a celého loutkového divadla.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':