Databáze českého amatérského divadla

Texty: GALETKOVÁ, Hana: Muzeum v podpalubí. AS ??

Muzeum v podpalubí

Po dlouhých letech byla dokončena rekonstrukce Divadla Radost v Brně a vznikl i Kouzelný svět fantazie, tedy muzeum loutek.

Loutkové
Divadlo Radost bylo založeno, tak jako mnoho jiných loutkových scén v České republice, v padesátých letech minulého století a tehdy neslo název Loutkové divadlo Radost. Postupem času však budovy chátraly a vnitřní uspořádání divadla již nevyhovovalo aktuálnímu divadelnímu provozu. Celková rekonstrukce a úpravy divadla byly nezbytné. Po zdlouhavých jednáních a tlaku na městské zastupitele v Brně se konečně po více než dvaceti letech v roce 1999 započala první etapa rekonstrukce.

Autorem projektu rekonstrukce a nové přístavby divadla je inženýr architekt Oldřich Prokeš a ateliér AAA studio. Veškeré práce trvaly dvanáct let a bylo přestavěno foyer divadla, vybudováno hlediště pro dvě stě dvacet diváků, světelný a zvukový park, upraveno jeviště a herecké šatny, vystavěna zcela nová Letní scéna pod širým nebem, postavena nová správní budova s komorní scénou, ubytovacími jednotkami pro zaměstnance divadla, kancelářemi, opraveny ateliéry, dvůr a sklad a hlavně byl realizován projekt Kouzelný svět fantazie – Muzeum loutek.

Muzeum je vybudováno v podpalubí obrovské lodi, která jako by vyplouvala z ateliérů divadla do ulic města Brna. V neděli odpoledne 5. června 2011 bylo slavnostně toto Muzeum loutek otevřeno a zároveň byla tímto aktem ukončena celá rekonstrukce Divadla Radost. Na Letní scéně nejprve ředitel divadla Vlastimil Peška shrnul jednotlivé etapy celé přestavby a poté poděkoval všem, kteří se nejvíce zasloužili o zdárné uvedení všech plánů ve skutečnost. „Do muzea se vejde najednou třicet až čtyřicet osob. Naším záměrem je, aby chystané výstavy loutek, které budeme během roku obměňovat, zhlédlo co nejvíce zájemců,“ říká ředitel divadla. V muzeu na ploše asi 40 metrů čtverečních jsou na trojúhelníkových podstavcích vystaveny loutky z deseti inscenací. V jedné vitrínce jsou pak cizokrajné loutky – dary, které divadelníci dostali na svých zahraničních cestách. Jsou zde i dvě interaktivní dotykové obrazovky, na kterých se děti mohou dovědět, jak vypadá marioneta, javajka, manekýn a maňásek, a také vše o Divadle Radost. Celou akci slavnostního otevření Muzea loutek doprovázely třímetrové postavy loutek z pohádky Alenka v říši divů podle návrhů výtvarnice Silvy Zimuly Hanákové. Není nezajímavé, že divadlo v následující divadelní sezoně plánuje přímo v komorním prostoru Muzea loutek hraní takzvaných komorních dvacetiminutových pohádek společně s prohlídkou loutek. Jistě zajímavá nabídka nejen pro děti, které mají rády loutky, ale také pro jejich rodiče, prarodiče a učitele.

Hana Galetková

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':