Databáze českého amatérského divadla

Texty: Holohlavy - SDO - zpráva - vzpomínky Rudolf Andrýs

Spolek divadelních ochotníků v Holohlavech
Řádný člen Ű. M. D. O. Č. v Praze.

Tento ochotnický spolek byl založen roku 1870. Zakladatelem je uveden v kronice Josef Mikeš učitel místní školy. Prvé jeviště bylo umístěno v hostinci pana Josefa Tučka č. 12 . Dřevěná konstrukce potažená plátnem a kresbou místního rodáka Jaroslava Jaroše, který namaloval i kulisy. V roce 1937 byla provedena rekonstrukce hostince v čp. 36 "U Nepasických" nájemce František Srkal. Byl zvětšen sál a přistavěno jeviště s líčírnou. Nové jevištní zařízení dodala firma J. Fert Brno. Kulisy, rampy, rozvodná deska a reostaty a j.
Poslední hrou na starém jevišti pravděpodobně veselohra "Fanynko neplač". Na jevišti novém se započalo divadelní hrou "Probuzenci" za režie Josefa Pultra. Následovala zpěvohra " U naší kapličky". Režie Alois Jambora. Po založení spolku v roce 1870 byly uváděny hry, jak praví kronika "Vojnarka", "Maryša", "Otec", "Selská krev". Některé z nich byly i třikrát opakovány. Hra "Otec" byla uvedena na návsi čp. 20 v přírodě. Jiráskova M.D.Rettigová byla hrána pro celookresní soutěž ( Jaroměř ) třetí místo. Zpěvohry v přírodě ( školní park ): "Vesnice zpívá", "Dragouni na vesnici", "Pražáci na venkově". Každoroční kácení máje bylo ukončeno průvodem vesnicí a vyváděním děvčat. Tento průvod končil ve školním parku velkou scénou: "Staročeským kácením máje" se zpěvy a tanci.
Neúplný seznam hraných divadel: zpěvohra "U naší kapličky", hra "Vojnarka", "Probuzenci", "Směry života", "Falešná kočička", "Dobrý táta", "Jedenácté přikázání ", "Zlaté kladivo", "Zorka" od dr. Minaříka hrána 4 krát. "Vrah jsem já", "Bouřliváci naší vesnice". Jednou z posledních her ochotníků byla hra, kterou napsal kronikář soused-zemědělec z čp. 13, po válce roku 1945 se stal také předsedou okresu Jaroměřského pan Vojtěch Prokop. Hra se jmenovala "Soumrak " a pojednávala o bouřlivých revolučních letech 1775, která skončila popravou dvou holohlavských sousedů ( Špringera a Víznara ) oběšením.
Po opětné opravě hostince Nepasických a jeho rekonstrukci v r. 1986-88 bylo zařízení jeviště zlikvidováno necitelně ku škodě celé obce. Václav Hencl, rodák z naší obce, vyučený typograf, zastával dlouhá léta funkci jednatele ochotnického spolku. Vedl jednatelskou knihu i jiné záznamy důkladným způsobem. Měl za dlouhá léta jednatelského působení sbírku plakátů a jiných tiskovin. Oženil a odstěhoval se do Liberce a s ním zmizela veškerá ochotnická evidence. Snažil jsem se ještě něco nalézt, ale bez výsledku. Z významných osobností holohlavského divadla je nutno vzpomenout Václava - otce a jeho syna Aloise Jamborových zdejších holičů, hudebníků ( houslová škola ) výrobců vlásenek ( paruk ), pletení sítí, řezbářů loutek. Alois pracovitý režisér. Vynikající ochotníci: Josef Pultr, Josef Sehnoutka, Josef Řehák - herec.
Tuto nesouvislou a neúplnou zprávu o činnosti holohlavských ochotníků sestavil Rudolf Andrýs, důchodce, Holohlavy čp.20
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':