Databáze českého amatérského divadla

Texty: LAZORČÁKOVÁ, Tatjana – ROUBAL, Jan: K netradičnímu divadlu. Praha, Pražská scéna 2003, s.-87-88.

LAZORČÁKOVÁ, Tatjana – ROUBAL, Jan: K netradičnímu divadlu. Praha, Pražská scéna 2003, s.-87-88.

APROXIMACE
(Ostrava)
Soubor založený studenty Vysoké školy báňské v Ostravě v roce 1977. Od roku 1978 působil při Celoškolském výboru Socialistického svazu mládeže (CšV SSM) Vysoké školy chemickotechnologické, od roku 1980 se stal souborem fakultní organizace SSM Hutnické fakulty Vysoké školy báňské (VŠB), od prosince 1978 hrál svá představení pravidelně v ostravském Divadle hudby. Vedoucím souboru byl autor, herec, zpěvák a režisér Dušan Pirník, v souboru dál působili autorsky, herecky, hudebně i výtvarně Jiří Daněk, Petr Vlasák, Martin Korbáš, kromě studentů VŠB zastupovali další členové pedagogickou fakultu a ostravská gymnázia.
Soubor se profiloval výhradně jako autorské divadlo. Jeho poetika vycházela ze studentského humoru a od stylu kabaretních montáží směřovala k absurdně laděným hrám, v nichž se uplatnila ironie, satira, jinotajný obraz světa. Inscenace Šok číslo dvě, Revize jízdenek měly formu text–appealu, prezentovaného formou přednášky se sledem scének, imitací a písní a vyústily do pokusu o „muzikál“ (Přísně tajné klukoviny – 1981 v režii K. Ondrákové), další linii tvořily čistě „herecké“ tituly, vystavěné na konfrontaci typů a aktuálnosti situací (Z nádraží nikam – 1979, Za dveřmi číhá zahradník – 1980). Vedle toho soubor uváděl volně komponované pořady písniček, povídek, aforismů a vtípků (Povídání, Džem-šašlik) a literární večery autorské tvorby. V roce 1984 se soubor účastnil přehlídky Akademické Brno s parodií Dušana Pirníka Červená Karkulka a Sherlock Holmes.

Bibliografie:
Daněk, Jiří: Aproximace – přiblížení. Ostravský kulturní měsíčník, 1981, č. 10, s. 36 –39.
Korbáš, Martin: Povídání o Aproximaci. Ostravský večerník, 19. 8. 1985, s. 4.
Pirník, Dušan: Divadlo mezi přednáškami. (Rozhovor). Ostravský večerník, 19. 6. 1984, s. 4.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':