Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Semináře a dílny Wolkrova Prostějova, www.mistnikultura.cz 8. 2. 2011

Semináře a dílny Wolkrova Prostějova

mis

PROSTĚJOV: V rámci 54. Wolkrova Prostějova, celostátního festivalu poezie se uskuteční semináře a tvůrčí dílny. Jsou určeny všem účastníkům Wolkrova Prostějova a účastníkům jemu předcházejících krajských přehlídek, pedagogům i jakýmkoli dalším zájemcům starších 15 let.

Práce ve všech seminářích a dílnách začne v úterý 14. 6. 2011 ve 13.00 a bude probíhat celé odpoledne až do večerního zahájení festivalu Wolkrova Prostějova a v dalších dnech 15. – 18. 6. 2011 cca od 9.00 do 12.00 (podle dohody s lektory a možností festivalového programu). Účastnický poplatek pro seminaristy je stanoven ve výši 300 Kč, zahrnuje také volný vstup na veškerý hlavní i doplňkový a inspirativní program festivalu.

Zájemci si mohou vybrat z těchto čtyř možností:

Pouští a pralesem prózy a poezie
Literárně-dramatická inspirační dílna s několika zastaveními na cestě k sólové interpretaci textu. Dílna by měla zájemcům o přednes nastínit možnosti, jak se pustit na pole přednesu bez obav a přitom s patřičnou zodpovědností, jak hledat vlastní cesty do textu, jak se v něm neztratit a jak na cestu textem posvítit i ostatním.
Lektorka: Gabriela Sittová (Zábřeh na Moravě a Praha) – učitelka LDO-ZUŠ, recitátorka a členka divadla Spolupospolu.

Fyzické básnictví „pro každého“
Fyzické básnictví je zvláštní způsob práce s jazykem, který kromě běžné mluvené, psané a zpívané řeči používá také řeč výrazových a tanečních pohybů, zvuků, gest a obrazů.
Fyzické básnictví „pro každého“ je soubor pohybových, hlasových, výtvarných a řečových cvičení, her a námětů k tvorbě pro jednoho nebo více „aktérů“.
Výsledkem může být hlasová a pohybová improvizace nebo interpretace textu, potěšení z méně obvyklé činnosti, rozvinutí schopnosti sebevyjádření, výtvarná práce, případně prožitek, podstatně rozšiřující představu o sobě samém. Cvičení a hry jsou jednoduché a nevyžadují žádné zvláštní předběžné znalosti.
Lektor: Petr Váša (Brno) – fyzický básník, literát, skladatel, performer a výtvarník.

Divadlo jako poezie, poezie jako divadlo
Dílna je určená všem zájemcům o divadlo jako takové, ale zejména o divadlo s použitím poezie jako námětu, formy i obsahu představení.
Bude se pracovat s texty autora J. H. Krchovského. Je proto potřeba přečíst si jeho básně a ty nejinspirativnější či nejoblíbenější si přivézt s sebou. Stejně vhodné bude, když si účastníci s sebou přivezou i hudební nástroj nebo jiný přístroj, na který dokáží něco zahrát.
Lektor: Jozef Krasula (Partizánske – Slovenská republika) - divadelní režisér, herec, pedagog a galerista.

Stínová porota
Seminář určený pro ty, kdo si chtějí vyzkoušet, jak zajímavé, vzrušující i náročné to mají porotci, kteří rozebírají a hodnotí sólovou recitaci a divadlo poezie.
Posluchači se zúčastní všech vystoupení přehlídky, budou o nich diskutovat a učit se používat kritéria, podle kterých je možno tyto krásné a nezměřitelné „výkony“ hodnotit. Na veřejných diskusích s lektory podá mluvčí semináře informaci o tom, k čemu stínová porota dospěla. Účastníci se také pokousí psát recenze do Zpravodaje WP a osvojovat si tak dovednost psaní recenzí.
Lektorka: Renata Vordová (Plzeň) ‒ samostatně pracující lektorka a pedagožka, dříve recitátorka a členka souborů divadel poezie.

Semináře a tvůrčí dílny 54. Wolkrova Prostějova připravil NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s pořadateli celostátní přehlídky v Prostějově.

Více informací a přihlášky: http://www.nipos-mk.cz/?p=12101

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':