Databáze českého amatérského divadla

Texty: Marie Hrabcová - heslo ve Slovníku osobností Valašska - www.valasskeatheny.cz

Začínala ve staroměstském divadle už jako dítě a po válce, když divadelní soubor Sokola obnovoval svou činnost, byla u toho.
Pak sice byla činnost Sokola utlumena, ale divadlo ve městě existovalo dál pod hlavičkou TJ Jiskra.
A když se Slovácké divadlo přestěhovalo v roce 1953 ze Starého Města do nových prostor uherskohradišťské sokolovny, pokusili se staroměšťané tradici amatérského divadla oživit.
Duší mnoha úspěšných představení byla herečka Marie Hrabcová, která po úmrtí režiséra souboru Františka Kleta v roce 1981 převzala i režii. Zaměřila se výhradně na veselohry. Jejím režijním debutem byla veselohra Dámy a husaři, následovalo mnoho dalších veseloher, mezi nimi byly i dvě operety Na tý louce zelený a Perly panny Serafinky.
V devadesátých letech byl soubor nadále činný, byť již zase pod hravičkou Sokola.
A s Marií Hrabcovou se u něj shledáváme ještě v roce 2006 a v roce 2007 při oslavách základní umělecké školy je na jevišti stále.

Zpracoval Josef Fabián, pro DbČAD říjen 2010.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':