Databáze českého amatérského divadla

Texty: Karlovy Vary, Dagmar, Vladimir Benderski: Tanec s Avidanem, Poezie na rynku, Hodnocení poroty

Tanec Vladimira Benderskeho a Davida Avidana zhmotněného slovem. David Avidan (1934-1995) jeden z nejslavnějších izraelských básníků, dodnes náležející avantgardě a Vladimír Benderski osudově ovlivněný setkáním s Avidanovými básněmi nebo spíše se samotným Avidanem skrze jeho básně. Vladimír přednáší jeho básně zřejmě už více let, ale tentokrát vytvořil v režii Jana Hniličky z Avidanových textů celé a ucelené představení.

Navzdory poměrně složitým textům a také tomu, že čeština není Vladimírovým rodným jazykem, je jeho výslovnost fantastická a dokonce i překlady básní z hebrejštiny jsou jeho vlastní prací. Ve Vladimírově přednesu se básně skutečně zhmotňují a otevírají se nám jako příběhy. Nabízejíce škály možností tohoto světa, jdou přímo, odhalujíce odpověď přesně v mezeře mezi možnostmi.Odpověď nekompromisně přesnou a přímou. Diváka – posluchače nenechají na pochybách, že se týkají také a právě jeho. Navíc básník David Avidan promlouval nadčasově, jakoby mluvil dnes a o současném stavu světa.
Myslím, že na to jak jsou Avidanovy básně filozoficky a jazykově těžké k zatančení a předání divákovi, tančí Vladimír odvážně, v dobrém rytmu, přesnými kroky…tančí tanec osudové lásky, osudového setkání….
Mirela Tůmová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':