Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Noví Pábitelé hledají bodré typy. www Místní kultura 3. 3. 2011

Noví Pábitelé hledají bodré typy

mis

HRADEC KRÁLOVÉ/LETOHRAD: Z iniciativy Tomáše Langra z Letohradu, amatérského divadelníka známého především na Královéhradecku, vznikl nový divadelní soubor, který se chce programově věnovat inscenování textů Bohumila Hrabala a šíření jeho díla jevištními prostředky. Zakladatel a režisér nového divadelního kolektivu T. Langr soubor pojmenoval výmluvným názvem Pábitelé.

Tomáš Langr je známý mezi amatérskými divadelníky coby organizátor divadelních produkcí a minipřehlídek vybraných inscenací amatérských divadelních souborů, které se svou tvorbou prosadily i mimo místo svého trvalého působení a došly ocenění v širším kontextu amatérského divadla. Účastníci hronovských seminářů se s ním mohli setkat v seminářích doc. Aleše Bergmana, prof. Františka Laurina, Mgr. Milana Schejbala či prof. Miloslava Klímy.

Diamantové očko je první inscenace, kterou se chystají Pábitelé uvést. Nijak s premiérou nespěchají, baví je na práci především hledání, proces tvorby. Vůdčí osobnost nového divadelního spolku Tomáš Langr prozrazuje: „Hra je o slepé dívce, která cestuje vlakem do Prahy na operaci očí. Je tolik šťastná a tolik se těší na nový barevný život, že svým štěstím ‚nakazí‘ i spolucestující. Miluje svého tatínka tak moc, že otevírá oči i lidem v kupé. Dívá se na svět skrze své diamantové oči, které jsou v duši. Naším zpracováním chceme upozornit, jak málo si vážíme toho, co máme. Jak málo se radujeme z toho, že máme třeba živé rodiče. Zapomínáme na tatínky. Jací jsou naši tatínkové? Historky cestujících v kupé budou barvitě zahrány na jevišti. Pokusíme se poetiku pana Hrabala přenést na divadlo. Myslím, že víme jak na to. Do povídek Bohumila Hrabala jsem se zamiloval, protože jsou tak živočišné, tak blízké obyčejnému člověku a tak laskavé. Rádi bychom seznámili více lidí s jeho tvorbou.“

Pábitelé hledají další zájemce o práci v souboru, zejména výrazné bodré typy. Kdo má čas jeden víkend v měsíci a líbí se mu například Hrabalovy Postřižiny, ten má největší šanci. Ve spolku je několik ochotníků z východních Čech. Zkouší se v Letohradě a Hradci Králové.

Kontakt na Pábitele:
Tomáš Langr, ředitel neziskové organizace Dobré divadlo ‒ www.dobredivadlo.cz
Tel.: 777 637 888, e-mail: info@dobredivadlo.cz.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':