Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Jubilejní loutkářské žně přede dveřmi (60. Loutkářská Chrudim), www Místní kultura 16. 2. 2011

Jubilejní loutkářské žně přede dveřmi

ČR: Podpora zájmu o loutkářství, kultivace amatérského loutkového divadla a jeho propagace, to jsou hlavní cíle systému krajských postupových přehlídek a celostátní přehlídky amatérského loutkářství Loutkářská Chrudim. Právě v těchto dnech mají amatérští loutkáři příležitost ucházet se o možnost prezentovat své inscenace na přehlídkové půdě a dojít zúročení a odborné reflexe své práce.

Každý soubor či jednotlivec se mohou soutěžně zúčastnit se stejnou inscenací pouze jedné krajské loutkářské přehlídky, která je postupovou pro přehlídku celostátní. V roce 2011 se uskuteční 11 krajských přehlídek v těchto termínech a místech:

• pro Hlavní město Praha a Středočeský kraj 25. – 27. 3. v Divadle Karla Hackera v Praze-Kobylisy (36. Festival pražských amatérských loutkářů);
• pro Hlavní město Praha a Středočeský kraj 25. – 27. 3. v Divadle Frydolín v Praze-Hostivaři (7. Pražský Tajtrlík);
• pro Jihočeský kraj 24. – 26. 3. ve Strakonicích (46. Skupovy Strakonice);
• pro Plzeňský a Karlovarský kraj 1. – 2. 4. v Divadle Dialog v Plzni (7. Pimprlení);
• pro Ústecký kraj 26. – 27. 3. ve Stálém loutkovém divadle v Lounech;
• pro Liberecký kraj 18. – 20. 3. v Turnově (XXI. Turnovský drahokam);
• pro Královéhradecký kraj 25. – 27. března v Divadle DRAK v Hradci Králové (soubory nad 15 let);
• pro Královéhradecký kraj 9. – 10. dubna ve Studiu A Adalbertina v Hradci Králové (dětské soubory);
• pro Pardubický kraj 26. – 27. 3. v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi;
• pro Kraj Vysočina, Jihomoravský a Zlínský kraj 26. 3. v Třebíči (45. Třebíčské loutkářské jaro);
• pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj 1. – 3. 4. v Opavě (Opavská rolnička).

Většinu krajských postupových přehlídek zajišťují za podpory grantových příspěvků kulturní a školská zařízení, v některých místech občanská sdružení.
Celostátní přehlídku pořádají z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ČR NIPOS-ARTAMA a město Chrudim ve spolupráci s Chrudimskou besedou, občanským sdružením Společnost amatérské divadlo a svět a oborovými občanskými sdruženími. Hlavním organizátorem v místě konání přehlídky je Chrudimská beseda.

Jubilejní 60. ročník Loutkářské Chrudimi, celostátní přehlídky amatérského loutkářství se uskuteční tradičně na začátku prázdnin, tedy od 30. 6. do 6. 7. 2011. Od minulých ročníků se sice nebude lišit rozsahem, ale skladba programu bude přece jenom odlišná. A to zejména v doplňkovém programu – ten bude sestaven z doposud živých inscenací, které v posledních deseti (případně i více letech) zaznamenaly na této vrcholové amatérské přehlídce výrazný úspěch. V jednání jsou některé z inscenací Turnovských Čmukařů, Pražských Tate Iyumni nebo Plzeňského Střípku, diváci se velmi pravděpodobně setkají i s některými legendárními opusy Josefa Brůčka nebo divadla DNO.
Z dalších akcí jmenujme alespoň výstavu 60. loutkářských Chrudimí, kterou připravuje časopis Loutkář, a sborník Luďka Richtera mapující posledních 10 let přehlídky – ten bude přímo navazovat na publikaci téhož autora, věnovanou prvním 50 ročníkům.
V neposlední řadě se pořadatelé pokusí připravit i co nejzajímavější inspirativní program – v jednání jsou soubory z Francie, Slovenska, Německa či Litvy, české profesionální soubory nevyjímaje.
Stejně jako každý rok, se mohou milovníci Thálie těšit i na odborné a inspirativní semináře, ať už to budou třídy herecké, hlasové nebo scénografické, třídy hudební nebo dramaturgicko-inscenační.

Propozice 60. Loutkářské Chrudimi: http://www.nipos-mk.cz/?p=11953

Kontakty na pořadatele krajských postupových přehlídek: http://www.nipos-mk.cz/?p=12015

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':