Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Dětská scéna v novém místě (Svitavy), www Místní kultura 10. 2. 2011.

Dětská scéna v novém místě

ČR: Jedním z významných systémových prostředků kultivace v oblasti dětského divadla a recitace je celostátní přehlídka dětských divadelních souborů, recitačních kolektivů a sólových recitátorů. Její 40. ročník se uskuteční pod názvem Dětská scéna v nově vyvoleném místě.

Přehlídka se původně konala v jihočeské Kaplici a proslula jako Kaplické divadelní léto, poté se přemístila do nedalekých Prachatic, odtud do Ústí nad Orlicí a posléze do Trutnova, kde se konaly její poslední ročníky až do roku 2010. Národní informační a poradenské středisko pro kulturu Praha, jež z pověření Ministerstva kultury ČR přehlídku pořádá, bylo nuceno vyhlásit po posledním ročníku výběrové řízení na nové místo konání. Ze čtyř uchazečů vybralo nového hlavního organizátora, který splňuje zadaná kritéria v souladu s podmínkami a ustanoveními zadávací dokumentace. Dětská scéna se uskuteční ve dnech 10.‒12. června 2011 v prostorách Střediska kulturních služeb Svitavy.

Celostátní přehlídka dětského divadla je přehlídka a dílna nejzajímavějších a nejinspirativnějších inscenací dětských divadelních, loutkářských a recitačních souborů z celé ČR. Inscenace jsou vybírány z krajských postupových přehlídek, jimž pokud možno předcházejí oblastní (okresní), popř. obvodní kola.
Smyslem přehlídek je konfrontace různých stylů práce s dětskými soubory v oblasti dramatické výchovy a vytvoření příležitosti pro předávání zkušeností a vzájemnou inspiraci pracovníků s dětmi a mládeží.
Přehlídek se mohou zúčastnit dětské divadelní, loutkářské a recitační soubory, které jsou složeny alespoň ze 3/4 z žáků základních škol či odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.
Realizátory a odbornými garanty krajských a oblastních přehlídek mohou být školské nebo kulturní instituce, občanská sdružení nebo i soukromé osoby, nadace atd. Praxe roku 2011 je taková, že z poloviny se ujímají pořádání kulturní zařízení a z poloviny školská zařízení a občanská sdružení, namnoze však jde o kooperaci různých subjektů. Přehlídky se uskutečňují za finanční podpory MŠMT ČR, nemalý podíl na jejich zabezpečení mají pořadatelé v místech.

Oblastní a obvodní přehlídky by měly proběhnout do 20. března 2011. Krajská kola pak do 25. dubna 2011. Je tudíž nyní ta pravá chvíle pro možnost přihlásit dětské divadelní soubory a recitační kolektivy s jejich inscenacemi do některé z přehlídek teritoriálně příslušných místu působení toho kterého souboru.

Krajské přehlídky se uskuteční v roce 2011 ve 14 místech ČR:
• pro Hlavní město Praha 26.–27. března v Karlínském Spektru (Otvírání 2011);
• pro Středočeský kraj 16.–17. dubna v Důmě kultury ve Stochově;
• pro Jihočeský kraj 1.–3. dubna v Kulturním středisku města Bechyně (Jaro XIX);
• pro Plzeňský kraj 15.–17. dubna v Divadle pod lampou v Plzni;
• pro Karlovarský kraj 15.‒16. dubna v Domě kultury v Ostrově;
• pro Liberecký kraj 8.‒10. dubna v Eurocentru v Jablonci nad Nisou;
• pro Ústecký kraj 9. dubna v Městském divadle v Děčíně;
• pro Královéhradecký kraj 9.–10. dubna ve Studiu A v Adalbertinu v Hradci Králové;
• pro Pardubický kraj 8.‒10. dubna v Multifunkčním centru Fabrika ve Svitavách;
• pro Kraj Vysočina 13. dubna v Národním domě v Třebíči;
• pro Jihomoravský kraj 7.–10. dubna ve Středisku volného času Lužánky v Brně;
• pro Olomoucký kraj 2.‒3. dubna v ZUŠ Žerotín v Olomouci (PODĚS 2011);
• pro Moravskoslezský kraj 14.–17. dubna ve Společenském domě Labyrint v Ostravě-Třeboviceích (Třebovické Šupinky 2011);
• pro Zlínský kraj 6.‒7. dubna v ZUŠ Uherské Hradiště (Žebřiňák 2011).
Podrobné propozice a kontakty na pořadatele krajských postupových přehlídek naleznete na www.artama.cz.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':