Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kroměříž - Nekrolog za Věrou Hejhalovou (divadelní soubor), prosinec 2010

Věra Hejhalová -nekrolog
Vážení pozůstalí, vážení smuteční hosté!
Když jsme loňského února slavili s paní Věrou Hejhalovou její pětasedmdesátiny
a vzpomínali na její četné aktivity, nikdo z nás nepředpokládal, že toto bilancování je téměř konečné.
Skončil život jedné z nejaktivnějších členek ochotnického divadelnictví na Kroměřížsku od roku 1955. Požehnaných 55 let svého života obětovala rozsáhlé činnosti na kulturním dění města, které se jí stalo druhým domovem.
Věnovala se divadlu, poezii i hudbě a řadu svých žáků dovedla až na prkna oblastních divadel.
Sama slavila řadu hereckých úspěchů ve věhlasném divadelním souboru
Pal-Magnetonu a podílela se na jeho vítězných inscenacích . Tleskali ji nadšení diváci Jiráskova Hronova nebo slovenského Martina , o krajských přehlídkách a festivalech ani nemluvě.
Se svými studenty na Střední pedagogické škole založila a režijně vedla po mnoho let úspěšný divadelní a loutkový soubor,který exceloval na oblastních a krajských přehlídkách.
Nelze opomenout také její činnost pedagogickou v oboru loutkoherectví,
publikační aktivity v regionálním i celostátním tisku. Zastávala řadu funkcí v kulturně osvětové práci,za což byla po roce 1968 politicky persekvována.
Je až s podivem,že při své neutuchající činorodostí si ještě stačila doplňovat vzdělání na filosofické fakultě Palackého university v Olomouci a na divadelní fakultě Akademie muzických umění v Praze.
Před jedenácti léty iniciovala založení Klubu přátel poezie, v němž dramaturgicky i režijně zpracovala a uvedla řadu zdařilých pořadů.
Zvláště scénická pásma k výročím Maxe Švabinského a Boženy Němcové seznámila diváky s méně známými stránkami života těchto velikánů.
Po založení Rady amatérské umělecké činnosti pracovala jako její místopředsedkyně a jako členka porot v místních i okresních uměleckých soutěžích.
Její talent i široké spektrum její obětavé činnosti bylo oceněno zlatými odznaky J.K.Tyla a Svazu českých divadelních ochotníků, ale také Stříbrným kroměřížským tolarem v roce 2004 od představitelů města.
Budeš nám Věruško velice scházet. Čest Tvojí památce.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':