Databáze českého amatérského divadla

Texty: Brno, Janáčkovo divadlo, Chatrný: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 330-331

BRNO, Janáčkovo divadlo, Dalibor Chatrný

Opona, kterou Dalibor Chatrný navrhl pro Janáčkovo divadlo v roce 1963, byla zásluhou Nadace Leoše Janáčka realizována v roce 2006.

Barevná struktura ryze abstraktního sdělení, kde můžeme jen tušit lidský zástup, jakýsi přechod mezi reálným světem v hledišti a imaginárním na jevišti. Takto abstraktně koncipovaná opona musela být pro brněnské teoretiky formulující své postoje v roce 1960 i o tři roky později stále naprosto nepřijatelná. První návrh, který Chatrný později zničil, navazoval na problematiku rozpadu figury (jak ji známe u jeho dřevořezů z počátku šedesátých let), jenž směřuje k ryze abstraktnímu vyjádření. (…) V roce čtyřicátého výročí otevření Janáčkova divadla byla veřejnosti opona předvedena jako projekce v plném formátu a o rok později především díky Nadaci Leoše Janáčka byla realizována ve formě velkoformátového tisku. Dnes již tedy Janáčkovo divadlo svou oponu má a snad pro své vysoké výtvarné kvality, nefigurativní charakter a svébytný umělecký názor nezávislý na ideologických požadavcích doby je stále velmi působivá a nadčasová.
Zahrádka, Jiří: Jaká má být opona aneb požadavek umění ideového a stranického není provincionalismus. Opus musicum 40/2008, č. 5, s. 32

• Opona byla realizována dle návrhu z roku 1963 v roce 2006.
• Velkoformátový tisk na pogumovaném plátně, 15,9 x 10,5 m

DALIBOR CHATRNÝ (*1925 Brno), malíř a grafik, studoval pedagogickou fakultu UK
(1945–1949) a pražskou AVU (1949–1953). Od realistické orientace se přes expresivní
zkratku dobírá počátkem šedesátých let 20. století k informelu a o něco později
k využívání jazyka geometrie a konstruktivních principů. Podílí se na aktivitách Klubu
konkretistů, pracuje se segmenty textu a v sedmdesátých letech dospívá ke konceptualismu.

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Brno, Janáčkovo divadlo,  opona, návrh, Dal. Chatrný, tempera na překližce, 100x150cm, soukr. sbírka
CHATRNÝ, Dalibor, malíř, portrét


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Brno, Janáčkovo divadlo,  opona, návrh, Dal. Chatrný, tempera na překližce, 100x150cm, soukr. sbírka