Databáze českého amatérského divadla

Texty: Sopotnice: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 302-303

SOPOTNICE, okres Ústí nad Orlicí

Pro Ochotnicko-čtenářskou besedu v Sopotnici namaloval v roce 1927 Petr Musil oponu glorifikující patrona ochotníků J. K. Tyla.
Jeho bustu, obklopenou alegorickými postavami symbolizujícími literaturu, divadlo a hudbu, umístil nad vedutu obce.

Když v devadesátých letech 20. století upravoval nový majitel hostince sál, jeviště sice ponechal, ale veškeré zařízení pro divadlo odstranil a zničil. Pouze nad oponou namalovanou žamberským malířem Petrem Musilem se smiloval a uložil ji navinutou na menší válec na půdu nad jevištěm. Když byla roku 2001 obnovena činnost Osvětové besedy v Sopotnici, začalo se uvažovat o její záchraně. V roce 2003 byla opona z půdy snesena, překontrolován její stav a rozhodnuto o jejím restaurování. Trvale potom byla umístěna v zasedací místnosti obecního úřadu. Je navinuta na válci pod stropem místnosti, ale většinou je spuštěna, a tvoří tak velmi zajímavou výzdobu. Však se také těší zájmu a obdivu mnohých návštěv.
Miloslav Coufal, Sopotnice

V roce 2008 sopotnické ochotnické divadlo znovu ožilo, když čtrnáctičlenný soubor uvedl veselou veršovanou pohádku O ošklivé princezně a v roce 2009dokonce Molièrova Lakomce.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':