Databáze českého amatérského divadla

Texty: Letohrad: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 248-249

LETOHRAD, okres Ústí nad Orlicí

Jan Umlauf: Veduta města Letohradu, asi 1895

Ačkoli se Jan Umlauf, autor opony pro ochotníky v Letohradu, obešel bez výtvarného přepisu předností města, dosáhl ve svém díle s výraznou dominantou zámku a se zalesněným kopcem hrdého a patetického vyznění. Od většiny vedutistů se však odlišil: znalec města rozpozná, že Letohrad, známý do roku 1945 jako Kyšperk, není na oponě zachycen fotograficky věrně. Malíř ve snaze zobrazit všechny významné stavby seskupil je jinak, než jsou ve skutečnosti. Pracovní podmínky jej přiměly sdělit obrazem nikoli to, co viděl, ale to, co věděl. Nešlo pochopitelně o předjímání moderního výtvarného názoru, nýbrž o technický grif.
Milan Uhde

• Rozměr 477 x 263 cm, v expozici Městského muzea

JAN UMLAUF (1825 Mlýnice u Štítů – 1916 Kyšperk) byl malířem portrétů (především východočeských měšťanů) a církevních obrazů. Studoval na pražské a vídeňské AVU. Jeho díla zdobí více než sto kostelů v Čechách a na Moravě.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Letohrad, opona, foto Ivo Mičkal pro DbČAD 2008


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Letohrad, opona, foto Ivo Mičkal pro DbČAD 2008