Databáze českého amatérského divadla

Texty: Zmrzlý, Karel, scénograf, nekrolog, AS 2001, č. 1, s. 25, Václav Müller.

Odešel scénograf Karel Zmrzlý

V posledních třech letech jej znali všichni ochotníci, ať už jako aktivní účastníci soutěží na národních přehlídkách v Třebíči nebo na Krakonošově divadelním podzimu ve Vysokém nebo i jako zaujatí diváci soutěžních představení. Sedával vedle prof. Císaře a vždy při hodnoceních inscenací byla jeho odborně fundovaná slova vyslechnuta s pozorností. Jak by ne, vždyť jeho vzdělání i praktická výtvarná činnost v předních českých profesionálních i amatérských divadlech, mu dala plnou aprobaci člověka, který divadlu rozumí v celku. Sedával v porotách i při regionálních soutěžích amatérů, při nichž nezištně poradil i těm, kdo se se scénickou výpravou teprve setkávali
Vystudoval brněnskou ŠUŘ ve třídě akademického architekta Josefa Šálka a na pražské DAMU scénografii u prof. Františka Tröstera. Jeho nejplodnější dlouholetá spolupráce s režisérem Milanem Páskem v Hradci Králové a později v Brně ve výpravách činohry i opery budila zaslouženou pozornost nejen prostých diváků, ale i kritiky. Z činoher vzpomeňme inscenace Eugena O‘Neila Smutek sluší Elektře, Rejnušův - Renčův Jed z Elsinoru nebo Dürremattovu Návštěvu staré dámy. S režisérem Pavlem Rímským vytvořil Osbornova Komika. V brněnské Janáčkově opeře, opět s Páskem, vypravil několik oper, mimo jiné Albana Berga Lulu či E.F. Burianovu Matku.
Pro tehdy amatérské Divadlo klauniky, vedené dvěma Zdeňky: Mazačem a PhDr. Korčianem, které své inscenace uvádělo v brněnském Divadle Svatoboj, navrhnul scénu pro Smočkovo Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho.
Karel Zmrzlý přednášel scénografii i na hudební fakultě brněnské JAMU, pro její scénu vytvářel celou řadu výprav. Spolupracoval i s Národním divadlem v Praze, kde s režisérkou Vaňákovou, mimochodem dcerou i amatérům známého PhDr. Zdeňka Dopity, inscenovali Dvořákovu Rusalku.
Od 13. prosince 2000 bude osobitý výtvarník Karel Zmrzlý chybět celému českému divadlu. Jako umělec, jako pedagog, i jako přítel divadelníků z ochoty.
Václav Müller

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':