Databáze českého amatérského divadla

Texty: Chrudim, heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 90,91

CHRUDIM

Jednu z nejstarších dochovaných opon českého venkova, oponu slavné éry chrudimských ochotníků ve druhé polovině 19. století, namaloval ve čtyřicátých letech 19. století Jan Kokeš.

Skica opony, která byla vystavena roku 1910 na výstavě chrudimských malířů v chrudimském muzeu pod názvem Kaša, Teta, Libuša, se nedochovala.

• Originál opony 770 x 490 cm je uložen v depozitáři Regionálního muzea v Chrudimi.

JAN KOKEŠ (1812 Kunčice – 1867 Slatiňany) byl malířem, rytcem, řezbářem a sochařem. Začínal ovšem jako tkadlec a kreslíř ornamentů. Na vídeňské AVU studoval u F. J. Waldmüllera. Od roku 1850 působil v Chrudimi jako portrétista a malíř sakrálních obrazů. Ve Škrovádě si zřídil kamenickou dílnu a jako sochař se podílel mj. i na rekonstrukci chrudimského kostela.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Chrudim (okr. Chrudim): Chrudim, opona, Krok a jeho dcery – Kaša, Teta, Libuša, Jan Kokeš, před rokem 1854, muzeum Chrudim


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':