Databáze českého amatérského divadla

Texty: Liberec, Městské divadlo - Stadttheater (Divadlo F. X. Šaldy): heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 36, 37

LIBEREC, Městské divadlo - Stadttheater (Divadlo F. X. Šaldy)

Hlavní opona je dílem Gustava Klimta, předního představitele tzv. vídeňské secese a evropského malířství na přelomu století. Zhotovil ji se svým spolužákem Franzem Matschem a mladším bratrem Ernestem v době studií na vídeňské umělecké průmyslové škole. Opona libereckého Městského divadla byla jednou z jejich prvních zakázek, a vychází proto z tehdy ještě vžitých forem novorenesance a historizujícího slohu. Námětem je alegorický obraz, nesoucí název Triumf lásky. Dlouhá léta byla opona nechána na pospas „zubu času“ v prostoru provaziště, což spolu s vysokou prašností, jež je na jevišti každého divadla obvyklá, vykonalo své. Teprve při rozsáhlé rekonstrukci jeviště i hlediště (1968–1969) byla Klimtova opona značným nákladem restaurována, avšak ani odborný zásah už nedokázal uvést toto vzácné dílo do původního stavu. Zachovalejší ukázkou mistrovské práce Maler-Compagnie bratří Klimtů a F. Matsche je o několik let
mladší opona v divadle v Karlových Varech.
Dle www stránek Divadla F. X. Šaldy v Liberci

Předkladatelé návrhu uváděli, že jde-li o provinční městské divadlo s různorodým repertoárem, má být motiv opony všeobecný. Proto zvolili pro centrální výjev Triumf lásky (svatební loď) jako dominantní a reprezentující veselou stránku života. Figury v popředí mají naopak zastupovat vážná umění. Opona byla malována ve Vídni.
Milan Kreuzzieger

Za oponu libereckého Šaldova divadla od rakouského mistra Gustava Klimta nabízeli před čtyřiceti lety Rakušané milion amerických dolarů. Chtěli ji získat do Klimtova muzea, ale neuspěli. V roce 1989 svou nabídku znovu bez úspěchu zopakovali. Opona visí dál nad libereckým jevištěm.
ČTK

> Historie budovy Divadla F. X. Šaldy v Liberci (cit. 2010–05–11) http://www.saldovo-divadlo.cz/o-divadle/historie/
÷ Výstava fotografií divadelních opon Múzám, městu, národu, Státní opera Praha 2003

ERNST KLIMT (1864 Vídeň – 1892 Vídeň) byl mladším bratrem Gustava Klimta a stejně jako on studoval ve vídeňské škole umění a řemesel (Kunstgewerbeschule). Jeho učitelem byl malíř F. J. Laufberger, úspěšný dekoratér éry vídeňské Ringstrasse. S bratrem Gustavem a spolužákem Franzem Matschem vytvořil umělecké sdružení Maler-Compagnie. Podílel se na výzdobách divadel v Karlových Varech, Rijece, Liberci a ve Vídni.

GUSTAV KLIMT (1862 Vídeň – 1918 Vídeň) byl vůdčím představitelem vídeňské secese. V letech 1879–1883 se vzdělával v Kunstgewerbeschule. Profesionální kariéru zahájil s bratrem Ernstem a spolužákem Franzem Matschem nástěnnými malbami ve velkých veřejných budovách na Ringstrasse. Později se ale věnoval především olejomalbě a kresbě.
Námětem jeho nejslavnějších obrazů jsou ženy. Odmítal naturalistický styl a prostřednictvím symbolů a prvků odkazujících ke starověkému a středověkému umění se snažil vyjádřit jak psychologii portrétovaných, tak atmosféru své doby.

FRANZ MATSCH (1861 Vídeň – 1942 Vídeň), rakouský secesní malíř a sochař. Je autorem četných nástropních maleb v budovách stavěných v éře Ringstrasse.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':