Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blatnice pod svatým Antonínkem, Divadelní kroužek dětí, vedoucí Lenka Krupková

Historie divadelního kroužku je mladá, kroužek existuje teprve krátce, přesněji rok a půl. I přes tuto krátkou dobu, co funguje, si získal přízeň diváků, podporu rodičů, ale také především volný čas dětí, které jej navštěvují pravidelně každý pátek. Ze začátku divadelní kroužek navštěvovalo 15 dětí. Postupem času došlo k redukci tohoto počtu. V dnešní době chodí do kroužku trávit svůj volný čas 10 žáků. Věkovou hranici žáků nelze přesně určit, ale jedná se o děti školou povinné, žáky 5. 6. a 7. třídy. Divadelní kroužek vznikl nejen za účelem ukrácení volného času, ale také za cílem nenásilného, pro žáky přijatelného vzdělávání na poli kulturním a také náboženském. Útočištěm se nám staly prostory Domu Svaté rodiny. Jak žáci dospívají a škola začíná být pro ně náročnější, projevuje se nedostatek času, který se odráží právě v menším množství nacvičených divadelních her. Proto se spíše ubíráme uměleckým směrem a to výtvarným. I přes tato úskalí se nám již podařilo odehrát 3 velké divadelní inscenace, které slavily velký úspěch: Čtvrtý mudrc, Umučení Krista a Vlak života. V minulosti jsme každý měsíc odehráli krátkou scénu, která byla inspirována výjevy z Bible. Děti samotné projevily chuť a nadšení zahrát otci Zdeňkovi k jeho narozeninám. Ke konci školního roku by si chtěly udělat radost a zahrát si v pohádce.
Jsem ráda, že něco takového pro děti vzniklo, protože se rozvíjí jejich dovednosti, formuje se jejich povaha, učí se komunikovat a žít v kolektivu. Pro mě to znamená radost nejen z jejich úspěchů, ale také z jejich nadšených, spokojených a šťastných úsměvů, ale také je to pro mne značné časové vytížení. Kroužek si vyžaduje spoustu domácí přípravy. Studium her, vytváření scénářů, učení porozumět dětské duši, což vyžaduje někdy velké psychické vypětí.
Pokud to bude možné, ráda bych s dětmi dále pracovala a udržela tak tradici pro další dětské generace.
Lenka Krupková, Blatnické nezávislé noviny, 28. 01. 2007
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':