Databáze českého amatérského divadla
Texty: Přehlídka Těškovické jaro
Až v roce 1949 se spolupráce ujal hasičský sbor, který 10. října ustavil vlastní 28 členný dramatický odbor, který začal "chrlit" jedno představení za druhým. Nové jeviště však v té době bylo ještě v nedohlednu. Obětavá práce ochotníků, kteří zdarma odpracovali sedm tisíc brigádnických hodin, a hmotná pomoc MNV a hasičského sboru však dokázala jeviště postavit a slavnostně otevřít 10. ledna 1953. Divadelní činnost tak mohla opět vzkvétat. V následujících letech soubor nastudoval řadu her. Pro velkou úspěšnost si vysloužil pořadatelství okresní přehlídky soutěže lidové umělecké tvořivosti v dramatickém oboru. Do historie obce vešla tato akce jako Těškovické divadelní jaro a byl položen základ úplně nové tradici, od níž se tu dodnes veškeré divadelní aktivity odvíjejí.
Ještě v roce 1957 naši herci nastudovali tři tituly a divadelní soutěž proběhala ve vší spokojenosti za účasti pěti souborů. V následujících letech však divadelní činnost ochabla. Další přehlídka proto byla pořádána až v rove 1960. Těškovické jaro je hlavní kulturní událostí od roku 1964, kdy se uskutečnilo těsně před přestavbou kulturního domu. V roce 1969 se poprvé konalo jako přehlídka požárnických divadelních souborů, neboť pomocnou ruku souboru podali hasiči, kteří vzali až do r. 1978 na svá bedra. Díky tomu překročila akce hranice okresu a do Těškovic se začaly sjíždět soubory z celé republiky. Se členy některých z těchto souborů pojí domácí ochotníky dodnes pouto přátelství a vzájemná výměnná představení jsou realizována dodnes.
V roce 1979 převzalo pořadatelství jednotné kulturní středisko Pustá Polom a později se spolupořádání ujala i místní osvětová beseda a výbor Svazu požární ochrany za patronace JZD Pustá Polom. V letech 1982 - 83 přehlídka pro generální opravu kulturního domu znovu absentovala. V následujících ročnících však úroveň Těškovického jara stále stoupala a akce si vydobyla pevné místo v každoročním kalendáři kulturních událostí Opavska.
Základní společensko-politické proměny, které přinesl rok 1989, znamenaly začátek poslední etapy dosavadní historie těškovického ochotnického divadla. Soubor musel znovu spoléhat jen na sebe, aby tradici udržel. Pomoc opět nalezl u místních hasičů, jimž v roce 1991 celou přehlídku zasvětil. Jubilejní 40. ročník oslavila účast pěti souborů dospělých a dvou dětských. Přehlídka byla komentována v ZN novinách a Moravskoslezském dni pod mottem "Na ochotnické divadlo jsou Těškovice". Velkou pozornost věnovali pořadatelé také 100. výročí ochotnické tradice v roce 1997.
Při 50. výročním ročníku se představilo 6 souborů: z Valašké Bystřice, Štítiny, loutkářský soubor "Jiskra" z Borovan, soubor z Tísku, Vítkova a nakonec těškovští Berani s hrou Ken Ludwiga "Tenor na roztrhání".
www.teskovice.cz
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.