Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Pohádkový mlejnek ve Žďáru nad Sázavou 2010 - Tři prasátka. Amatérská scéna 2010, č. 2, s. 49 - 50.

Divadlo Prkno z Veverské Bítýšky přispělo do programu Pohádkového mlejnku vlastní jevištní adaptací známé pohádky O třech prasátkách. Autorem dramatizace nazvané Tři prasátka je člen souboru Jan Říha, který se současně ujal režie a role Vlka. Jeho dramatizace neopisuje doslovně známý příběh, pozměňuje především výchozí situaci, a také způsob potrestání vlka. To spolu s opuštěním faktu, že se slabší jedinec utíká pod ochranu silnějšího, respektive ke spojení sil se stejně ohroženými k obraně proti agresorovi, poněkud zužuje tematické zacílení a poslání pohádky. Akcent tak zůstává na tom, že se vyplácí nebýt líný, poživačný atp., ale pracovitý a důkladný. Téma potřeby přátelství a spojení sil bylo upozaděno. Navzdory tomuto zúžení jsme viděli stylově čisté představení, v němž je úspornými prostředky vysloveno jasné sdělení pro cílovou skupinu dětí předškolního věku. Mohli jsme ocenit vyrovnanost hereckého kolektivu a nadto schopnost navazovat partnerský kontakt s publikem, a také jej zvládat, aniž by tím výrazněji utrpělo tempo inscenace. Ve skupině dětí, která na přehlídce reflektovala jednotlivá představení, zaznělo jako pozitivum, že bylo představení jednoduché. To ostatně platilo o účelně zvolené scénické a kostýmní výpravě. Soubor si ze Žďáru odvezl cenu za inscenaci.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':