Databáze českého amatérského divadla

Texty: CHRISTOV, Petr: Kostelecký kostlivec aneb Mezi pohádkou a nahotou - Lípa. Amatérská scéna 2010, č. 2, s. 37 - 38.

Druhé představení J. Maksymova na přehlídce bylo autorským zpracováním Jiráskovy Lucerny, tentokrát pod symbolickým názvem Lípa. Miniaturní scéna s malinkými, shora voděnými loutečkami je ovládána s působivou směsicí samozřejmé dovednosti i fascinující ledabylosti. Kompletní scénografické řešení propojuje principem elektrifikace – vodník s blikajícíma očima, točící se mlýnské kolo, svítící lucernička, hrající housličky. Již tak stručný a vtipně krácený původní příběh v závěru ještě zhutní vstupem (loutko)herce, který je v telefonickém rozhovoru donucen (sponzorem? mecenášem?) představení zkrátit a vtěsnat do jedné minuty. Na úkor srozumitelnosti, tématu, sdělnosti. Na úkor všeho. Inscenace má tak v něčem podobnou strukturu předchozí práci souboru (Ve dvě na hruškách II.) – opět totiž propojuje literární příběh s vyšším přesahovým (globálnějším) tématem. Inscenace byla doporučena na Mladou scénu.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':