Databáze českého amatérského divadla
Texty: POUZA, Ludvík: Lesní divadlo a ochotníci v Nýrsku
S ochotníky hrál často Vojta i Štěpánek. Klatovský deník, 11. 12. 2009.
Nýrsko – Dnešní putování za divadelními ochotníky povede do šumavského městečka Nýrsko, které bylo vyhlášené bohatým kulturním životem, zejména pak životem divadelním.
Lesní divadlo a ochotníci v Nýrsku
Svůj podíl na tom měly četné ochotnické spolky a na tu dobu vzácné lesní divadlo. Ochotnické soubory hrávaly divadlo v Nýrsku již kolem roku 1850. Tehdy se hrávalo v tamních hostincích a v sokolovně.
Po roce 1920 se objevila mezi obyvateli městečka myšlenka na vybudování divadla v přírodním prostředí. Tuto snahu podpořilo zdařilé představení Schillerových Loupežníků provedené v roce 1925 přímo u zříceniny hradu Pajrek. Nýrsko mělo tehdy pověst městečka, kde se dařilo čile turistickému ruchu. Tamní obyvatelé tedy oprávněně očekávali příliv dalších hostů.
V roce 1933 započaly práce na výstavbě lesního divadla v Nýrsku. Velký podíl na vybudování divadla měli tehdy pánové Rauscher, Zettl, Watzlik, Multerer, Blau (švagr spisovatele Jinřicha Jindřicha). Na stavbu divadla tehdy přispívaly četné místní spolky i podnikatelé. Podíl na stavbě měla Národní Jednota Pošumavská a německý Kulturverband. Obec tehdy bezplatně na deset let přenechala divadelnímu spolku území zrušeného lomu „U vysokého kamene“. Po několika rozšiřováních dosáhla kapacita hlediště 1050 míst.
Premiéra lesního divadla se konala 23. 9. 1934. Hrála se hra od Josefa Blaua „Králováci“. Od roku 1936 zde hráli němečtí ochotníci hry německých autorů, původem především ze Šumavy. Ale již před válkou se hrála i díla českých autorů, která dotovala Česká osvětová komise. Byly to například hry Hubička a Prodaná nevěsta.
Po druhé světové válce, po odsunu německých obyvatel, na divadelní tradici navázali čeští ochotníci. Divadlo ve městě hrál dramatický odbor TJ Sokol a spolek divadelních ochotníků J. K. Tyl. S nýrskými ochotníky vystupovali na jedněch prknech i proslulí herci Národního divadla, například Zdeněk Štěpánek, Jaroslav Vojta a další. Z her jmenujme například díla Pasekáři (1947) a Václav Hrobčický z Hrobčic (1952), v nichž hostoval s místními ochotníky „pan herec“ Jaroslav Vojta. V roce 1947 vystupoval ve hře Maryša Zdeněk Štěpánek v roli Vávry společně s významnou místní ochotnicí paní Linhartovou.
Další hry v poválečných letech: Noc na Karlštejně, Hrátky s čertem, Lucerna, Matka, Její pastorkyňa, Bělouši, Naši furianti, Paličova dcera, Vojnarka (1961). Představení Domov se v roce 1948 zúčastnil sám autor J. Hais Týnecký. Divadelní odbor Osvětové besedy hrál v roce 1959 hru Velký komediant, Dva Lékaři (1961) a Dalskabáty, hříšná ves. Divadelní představení v lesním divadle pak až do šedesátých let doplňovala silná dětská scéna. Nýrské děti odehrály mnoho představení nacvičovaných za nadšené a dobrovolné asistence místních učitelů. Jmenujme pohádky O Sněhurce, O zvířátkách, O perníkové chaloupce. Často Nýrští herci vyjížděli hrát i do okolních vsí.
Do šedesátých let minulého století bylo odehráno cca 90 divadelních her. Ochotnický spolek čítal v poválečných letech asi 120 členů. V šedesátých letech v Nýrsku působil také divadelní odbor při závodním klubu ROH Okula Nýrsko. Ten měl na svém repertoáru například v roce 1960 hry Velbloud uchem jehly, Nevěsta na rozpacích a další. V roce 1961 bylo z iniciativy pana Geschwentnera založeno Studio mladých, které působilo pod domem kultury. Tehdy se hrávala Sůl nad zlato a opět oprášena byla Noc na Karlštejně.
Činnost spolků byla od poloviny šedesátých let záměrně tlumena a jejich existence byla direktivně ukončována. Koncem šedesátých let lesní divadlo osiřelo na dlouhá desetiletí a nic nenasvědčovalo tomu, že jeho tradice bude opět vzkříšena. Objekt byl devastován. V devadesátých letech byl areál divadla opraven a upraven jedním z několika tehdejších majitelů k účelům rekreace.
V roce 2008 divadlo zakoupili Petr a Marek Maškovi. Noví majitelé objekt v krátké době uvedli do stavu, aby bylo možno 31. 8. 2008 odehrát první ochotnické představení. V roce 2009 divadelní sezona Lesního divadla v Nýrsku nabídla divákům deset představení v podání ochotnických souborů ze širokého okolí. Noví majitelé uvedli v objektu do provozu restauraci a letní kino. Rok 2009 mohou majitelé hodnotit právem jako úspěšný. První představení sezony 2009 navštívilo 650 diváků. Další představení v průměru 400 diváků. V září i přes nepřízeň počasí navštívilo poslední reprízované představení 250 diváků.
Dnešní Lesní divadlo Nýrsko má kapacitu hlediště pro sedící 400 míst a objekt je v provozu od května do září. Po čtyřiceti letech byl v Nýrsku v letošním roce obnoven i divadelní spolek. Ten má za sebou zatím několik zkoušek. Jeho režisérkou je Bohunka Mejcharová, choreografka plzeňského divadla. Soubor má 20 členů, kteří jsou odhodláni se ctí navázat na bohatou divadelní tradici městečka Nýrska.
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.