Databáze českého amatérského divadla

Texty: POUZA, Ludvík: Ochotníci v Sušici mají vlastní orchestr a zpívají naživo. Klatovský deník, 6. 11. 2009.

U jeho obnovy stojí zkušená divadelní herečka Zuzana Navrátilová, kterou mohli dosud diváci vidět v hartmanickém divadelním spolku Tyl, kde donedávna působila.

„Řada lidí ze Sušice se na mě obracela s tím, abych se pokusila založit znovu divadlo v Sušici. Moc se mi nechtělo, protože jsem nikdy neměla ambice dělat principálku a režisérku a hlavně, k hartmanickému divadlu mě táhnou vzpomínky a přátelství. Nakonec jsem ale nabídku přijala a pustila se do příprav vedoucích k obnově amatérského divadla v Sušici,“ vysvětluje Navrátilová.

Dala se výzva do Sušických novin, režisérka oslovila přátele a známé a v červnu letošního roku se sešli zájemci o divadlo na první schůzce.
„Byla jsem překvapena, kolik lidí v Sušici projevilo zájem o divadlo. Máme totiž třicet členů. Nejde ale jen o herce, ale i o technický personál. To jsou kulisáci, osvětlovači, zvukaři, nápověda a další a další, bez kterých se divadlo nedá dělat. Pro každého se nějaká práce našla,“ vypráví
Nový spolek nese název Sušické divadlo Schody a působí pod Městským kulturním střediskem v Sušici. Od září letošního roku má soubor za sebou již několik zkoušek chystaného představení Limonádový Joe.

„Prozatím máme své zázemí v sokolovně. Až bude opraveno kino, měli bychom získat vlastní zázemí právě tam. Při rekonstrukci se totiž počítá i s tím, že víceúčelový sál bude sloužit i divadlu,“ pokračuje principálka.

„Musíme všem na sušické radnici i na městském kulturním středisku poděkovat za pomoc, jejich vstřícnost a obětavost. Moc si toho vážíme a o to více se budeme snažit, abychom naše divadlo dělali co nejlépe, abychom mohli Sušici dobře propagovat. Snad k tomu přispěje i to, že máme vlastní živý orchestr a že veškeré pěvecké party v celém představení si naši herci sami odzpívají bez playbacku. Premiéru chystáme na duben nebo květen roku 2010,“ dodává Navrátilová.

Na kulisách i kostýmech se podílejí všichni. „Máme velké štěstí, že ve spolku máme truhláře, který nám vyrobí hlavní kulisy. Se zbytkem pomohou ostatní chlapi a my ženy se postaráme o kostýmy. Všichni prostě děláme všechno. Naše členská základna je hodně mladá, přesto se můžeme pochlubit, že v našich řadách máme paní Věru Holou, která pochází ze slavné ochotnické rodiny. Její otec byl vyhlášeným sušickým hercem a i ona se divadlu v minulosti hojně věnovala. Za její rady i připomínky jsme moc rádi,“ chlubí se režisérka.

Divadelní spolek Schody se nevěnuje jen divadlu. „V poslední době pátráme také po pamětnících, kteří by nám mohli zapůjčit fotografie, plakáty a pozvánky z historie ochotnického divadla v Sušici. Pátráme také po starých divadelních kulisách. Tyto materiály chceme při plánované premiéře v roce 2010 vystavit na výstavě. Pokud některý ze čtenářů Deníku nějaké fotografie či plakáty má, prosíme ho o pomoc a jejich zapůjčení. Donést je můžou na Městské kulturní středisko v Sušici nebo do redakce Klatovského deníku. Vše bude čestně vráceno,“ doplnila informace ochotnice.

Ochotnické divadlo v Sušici má bohatou tradici, která sahá již do roku 1800, kdy se divadlo hrávalo při Spolku lidumilném. Ten hrával svá představení především ve prospěch založení chudinského ústavu. Představení to byla ale tenkrát německá. První české divadlo se ve městě odehrálo v roce 1831. V roce 1845 dokonce v Sušici pobýval Josef Kajetán Tyl, a proto ochotníci sehráli jeho novou hru Paní Marjánka matka pluku. Dějinám divadla v Sušici se budeme věnovat v některém z příštích dílů tohoto seriálu
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':