Databáze českého amatérského divadla

Texty: ZEMÁNEK, Jindřich: Mezinárodní festival pantomimy neslyšících. Amatérská scéna 2010, č. 1, s. 15 - 16.

Mezinárodní festival pantomimy
neslyšících

Jindřich Zemánek

Ve dnech 10. až 15. listopadu v Brně a 11. listopadu 2009 v Ostravě proběhl XX. ročník Mezinárodního festivalu pantomimy neslyšících. Jeho pořadatelé (Svaz neslyšících a nedoslýchavých v České republice, Evropské centrum pantomimy neslyšících a Ostravský spolek neslyšících pod záštitou České komise pro UNESCO za finanční podpory Jihomoravského kraje, Ministerstva kultury ČR a statutárních měst Brna a Ostravy) přizvali k účasti osm souborů z pěti zemí.
Festival probíhá tradičně v Brně, ale už v roce 2007 se potvrdilo, že pantomima neslyšících má své diváky i v Ostravě, a tak i letos jedna část jubilejního ročníku proběhla tam. V místním, téměř vyprodaném, domě kultury se představili zástupci souborů Radivoj Popovič z Beogradu (Srbsko), čeští a slovenští studenti z DIFA JAMU Brno a Pantomima S.I. Brno. Hostem večera byl Josef Tichý, profesionální mim divadla IMAGE z Prahy. Programem provázel konferenciér pan Jan V. Kratochvíl. Vystoupení mělo velký divácký ohlas.
V divadle Bolka Polívky v Brně festival otevřelo divadlo De Haerne Club Kortrijk z Belgie, které uvedlo pantomimickou inscenaci Kancelář, která přinesla na jeviště problematiku neslyšících v zaměstnání mezi slyšícími. Dále vystoupili sólisté divadla Ruch z Minska (Bělorusko) s představeními Dirigent a Pavouk. Běloruský soubor obecně preferuje imaginativní pantomimu osmdesátých let. Jejich příběhy a etudy jsou uzavřeny jako v obalu tohoto stylu. Nejzajímavější částí večera byla řada příběhů divadla Nephak z Hradce Králové. Tato skupina na sebe upozornila již při přehlídce XIV. Otevřeno v Kolíně. Postavy jako vystřižené z Karafiátových Broučků jsou ale veselé, hravé a optimistické.
Čtvrteční program zahájila skupina Ruch z Minska představením Velký mim Bip. (hlavní cena v kategorii komponované představení). Je to oslavné představení spolupráce francouzského mima Marcela Marceaua s tímto souborem z roku 1973. Brněnský ateliér DIFA JAMU představil symbolickou impresi básně Jana Skácela Mosty. Jde o kvalitní spolupráci slyšících a neslyšících herců se zpěvy a znakováním. Obdivuhodné je, jak se daří prof. Zoje Mikotové každoročně vybírat nová témata, inscenovat je, a také připravovat studenty pro pedagogickou i uměleckou praxi.
Srbský soubor Radivoj Popovič ztvárnil lidovou hříčku Lucerna s humorem neslyšících. Pantomima S.I. Brno soutěžila ve dvojicích minimalistickým fejetonem Setkání (hlavní cena v kategorii dvojice a trojice). Večer uzavřela trojice Ruch Minsk s bájí Eros a Tantalos a komickým příběhem dvojice V kině. Pátek zahájil Marcel Krištofovič z DIFA JAMU pohádkou Janko a fazulka. Skupina Nepanto Praha uvedla satiru Nálepka a František Půlpán pak sólový příběh Překvapení.
Slovinskou pantomimu reprezentovala skupina Tihe stopinje Ljublajana s mozajkou Od á... do zet. Za své představení získala Cenu J.G. Deburaua. Skupinu už řadu let vede Lada Lištvanová, absolventka DIFA JAMU. Tentokrát nastudovala klasické téma života v pojetí skupinové hmoty, ze které občas divák zahlédne pokračování vývoje člověka. Diváci se určitě nenudili. Pantomima S.I. uvedla představení Rostislava Pospíšila Děti a duha (hlavní cena v kategorii ucelené divadelní představení). Hravá pohádka, která nezarmoutí žádného optimistu.
Diváci během festivalu mohli zhlédnout dvacet soutěžních vystoupení, která celkem trvala 560 minut.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':