Databáze českého amatérského divadla

Texty: Ústí nad Orlicí - Vicena 110 let! Podepsáno -sg-. Hromada 2006 podzim

Vicena 110 let!
Divadelní spolek Vicena oslavil 110. výročí svého založení. Záměrně nepíšu soubor, protože se tak nazvalo v roce 1896 společenství lidí, kteří se v Ústí nad Orlicí sdružili nejen za provozováním divadla, ale měli i jiné velkolepé plány, např. zřídit v tomto podorlickém městečku, známém textilní výrobou a betlemářstvím, vlastní jeviště, ještě na přelomu století se tu hrálo jen v hospodských sálech. K čemuž v roce 1913 zřídili (zároveň k uctění svého člena, Julia Kociana - otce slavných umělců, sochaře Quida a houslového virtuosa Jaroslava) „Divadelní fond“. Do něho z každého představení odváděli 25% tržby. Poté založili i Družstvo pro postavení divadelní budovy, která byla otevřena v roce 1936 a dnes patří ke skvostům české funkcionalistické architektury (architekt Kamil Roškot). Jméno Vicena si ústečtí ochotníci zvolili po svém rodákovi, herci Hynku Vicenovi, který česká venkovská jeviště brázdil ve společnosti Josefa Kajetána Tyla.
Ústečtí ochotníci nebyli nikdy pouhým sousedským uskupením, ve svém „měšťanském“ okresním městě pěstovali i muziku a nezalekli se ani operních představení, své plány spřádali s pěveckými sbory a místní filharmonií. Ani repertoár si neulehčovali a samozřejmě se inspirovali „žhavými“ novinkami z Prahy. Stanovy spolku byly v onom roce 1896 schváleny jen o den dříve, než se v původním divadelním sále U Frimlů konala premiéra nového Hilbertova existencionálního dramatu, Vina, jen několik týdnů po její světové premiéře na Národním divadle. Také Čapkovo R.U.R hráli ústečtí jako první na ochotnickém jevišti krátce po pražském uvedení. Je na to dokonce doklad, dopis Karla Čapka, který „oušťákům“ věnoval i několik osobitých režijních poznámek.
Novodobou historii spolku, tedy již souboru Vicena, ozdobila např. Vévodkyně valdštejnských vojsk a několikanásobná účast na Jiráskových Hronovech koncem osmdesátých let minulého století, byť místní ochotníci hráli na Hronově už v roce 1940. Ale prý se jim moc nevedlo, tehdejší ochotnický tisk napsal, že „nelze uspět, jsou-li někteří členové souboru – společensky unaveni!“. Úplně poslední etapa ústeckého amatérského divadla je spojena s úspěšnými inscenacemi takových her jako je Hrdý Budžet Osamělost fotbalového brankáře, Camiáda, se jmény Jan Štěpánský, Petr Hájek, Lenka Janyšová a Martin Malínek, který navíc vedle Viceny inicioval vznik nového spolku OSDO i řadu divadelnických setkání. Divadelní Ústí má dnes ještě jeden širší veřejnosti spíše utajený spolek s provokačním názvem Divadelní společnost paní Vicenové nebo tak nějak. Prostě v Ústí nad Orlicí žije divadlem spousta lidí. K oslavám výročí spolek připravil přehlídku inscenací, na níž kromě Olomoucké Carmen hráli i přátelé z Jihlavy, Horní Sloupnice a Opočna. Vicena se představil novou premiérou Fucking Story. Přehlídku uzavřel vzpomínkový večer, kdy se na scéně Roškotova divadla uváděly živé scény a části videozáznamů z tvorby souboru za posledních deset let a že těch premiér bylo téměř třicet…
-sg-
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':