Databáze českého amatérského divadla

Texty: Oslavy 70 let ochotnického divadla v Lidovém domě Moravská Chrastová - Vojan Brněnec, Hromada 2006, podzim

Oslavy 70 let ochotnického divadla v Lidovém domě Moravská Chrastová
V sobotu 20. května t. r. se v Lidovém domě Moravská Chrastová sešlo přes stovku přátel a členů DS E. Vojana Brněnec (i bývalých) u příležitosti oslav 70 let ochotnického divadla na jevišti této budovy. Osobně jsme pozvali kolem 80 členů DS, 40 věrných diváků a na 20 sponzorů. Pro všechny ostatní byl vstup volný.
Ve velkém sále u stolů s připraveným občerstvením jsme strávili více než čtyři krásné hodiny, během nichž jsme se bavili při ukázkách z uváděných her a při písničkách v doprovodu živé kapely učitelů LŠU Letovice. Účinkovaly čtyři generace divadelních nadšenců od 6 do 80 let v pořadu časově chronologicky seřazeném podle údajů, které jsou dlouhodobě pečlivě vedeny v kronice souboru. Vše bylo průběžně provázeno zajímavou a krásnou projekcí starých fotografií a diapozitivů. Divadelní kroniku jsme si mohli prohlédnout v malém sále Lidového domu, kde byla připravena výstavka kostýmů, rekvizit, fotografií, ocenění i historické divadelní techniky. Na jevišti se vystřídala řada účinkujících v pořadu, který byl s úsměvem a elegancí moderován Vlastou Datinskou a byl průběžně doplňován vstupy Karla Adámka a Dušana Blažky. Jejich poznámky, glosy a „veselé příhody z natáčení“ rozesmály všechny a byly vyzrazeny mnohé trapasy. Několikrát vstal celý sál a aplaudoval při oceňování zasloužilých členů souboru. Bylo předáno 30 kytiček a upomínkových rámečků s odstřižkem staré opony z roku 1935, hrnečky s obrázkem Moravské Chrastové a několik hodnotných cen za výjimečné zásluhy o zasloužit se o něco, tedy zásluhy o soubor. Kazeta s ústřižkem opony byla předána Obci Brněnec za dlouholetou a vstřícnou zřizovatelskou činnost. Večerní zábavě s tancem předcházela dražba krásné kazety s oponou a byla přiklepnuta částce 15 000 Kč (Mgr. Jan Havlíček, starosta, předal hotovost na místě). Polovina částky byla poukázána nadaci POMOZTE DĚTEM – KUŘE. Dvěma stávajícím obětavým členům souboru bylo umožněno provést otisk levé dlaně do krásných kachlů ve tvaru hollywoodských hvězd, které se stanou součástí divadelního archivu, nebo chcete-li síně slávy.
Strávili jsme překrásné odpoledne a večer. Úsměv na tvářích nás všech často přerůstal v neutuchající smích a v zápětí byl vystřídán slzami v očích. Slzami štěstí a dojetí při vystoupení dětí nebo těch starších herců. Vyprávělo se, vzpomínalo, jak už to mezi přáteli bývá. Přijeli z celé ČR (Brno, Praha, Liberec aj.) a čas běžel příliš rychle.
Scénář setkání byl nějaký čas připravován. Chtěli jsme ve 2–3 hodinách připomenout historii ochotnického divadla v Brněnci. To, že se program díky improvizacím a spontánním reakcím celé sešlosti protáhl přes čtyři hodiny, svědčí o skvělé atmosféře, zájmu o divadlo a přátelských vztazích kolem něho. Záměrem celé akce byla snaha načerpat do časů příštích hodně potřebné energie a elánu. Pokud se nám to podařilo, tak jsme moc spokojeni. Patří za to velký dík vám všem: divákům, hercům a také sponzorům, ať už bydlí kdekoli.
A někdy příště se těšíme s vámi všemi NA SHLEDANOU.
M. Pavlasová , ved. DS E. Vojana Brněnec
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':