Databáze českého amatérského divadla

Texty: Životopis Jana Císaře ex www DAMU

Jan Císař - profesor, Ph.Dr., Csc

Nar. 28.ledna 1932 v Hradci Králové, kde vystudoval klasické gymnázium. Po absolvování divadelní vědy na DAMU byl přijat na této fakultě jako aspirant se zaměřením na dějiny českého a slovenského divadla, specializace dějiny české a slovenské divadelní kritiky. Aspiranturu zakončil prací Formování české realistické kritiky v 19. století, kterou obhájil na FF KU (kandidát filologických věd a Ph.Dr.), později vydána knižně pod názvem Život jevišti.

Po skončení aspirantury nastoupil jako dramaturg do Vesnického (Státního zájezdového divadla) odkud odešel v roce 1960 do redakce časopisu Divadlu a v roce 1963 se stal šéfredaktorem časopisu Divadelní noviny, které se za jeho vedení rozšířily na Divadelní a filmové noviny. Začal se věnovat teorii divadla a divadelní kritice, v šedesátých letech publikoval v revue Divadlo, v Divadelních a filmových novinách, Literárních novinách, Zemědělských novinách, Rudém právu, Tvorbě aj. Roku 1964 vydal knihu Divadla, která našla svou dobu.

V roce 1965 přešel na divadelní fakultu vyučovat na divadelní fakultě dějiny divadla a dramaturgii, v roce 1966 jmenován docentem dramaturgie. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století pracoval po jistou dobu jako umělecký šéf Divadla Jaroslava Průchy v Kladně a Mladé Boleslavi a jako zastupující ředitel Městského divadla v Kolíně. Od roku 1971 působil jako pedagog dramaturgie, teorie divadla a dějin českého divadla na katedře režie a dramaturgie DAMU. Začal se také zabývat teorií a kritikou loutkového divadla, publikoval v časopise Loutkář a napsal skripta Teorie herectví loutkového divadla.

Rovněž se věnoval intenzívně od počátku sedmdesátých let amatérskému divadlu, začal působit jako porotce amatérského divadla a lektor amatérských školení, psal do Amatérské scény, vydal pro amatéry publikace Práce porotce amatérského divadla, Základy amatérského herectví, Základy dramaturgie a spolu s prof.František Štěpánkem Základy činoherní režie. Dostal za tuto činnost v roce 1997 Cenu ministra kultury a pokračuje v ní dodnes.

Kromě toho pracoval na poloviční úvazek několik sezón na počátku osmdesátých let jako dramaturg činohry Národního divadla a koncem těchto let vydal knihu Proměny divadelního jazyka. V roce 199O vydává historicko teoretickou studii s podobným názvem Vývoj divadelního jazyka, dále potom dva díly Základů dramaturgie a Vývoj českého divadla Od počátků do roku 1945, v roce 1997 napsal popularizační knížku Světoví dramatici (vyšla ve slověnštině, ruštině a čínštině). Byl vedoucím katedry činoherního divadla a potom katedry teorie a kritiky až do 1.října 2008. Publikuje studie v revue DISK, Divadelní revue, přispěl do několika sborníků, píše kritiky do Lidových novin.
Akce dokumentů

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':