Databáze českého amatérského divadla

Texty: PIVARČI, Michal: Čechův divadelní podzim 2009. Amatérská scéna 2009, č. 6, s. 36.

Čechův divadelní podzim 2009
Michal Pivarči
Hornopočernický festival Divadlo v přírodě má „mladšího bráchu“. Vzhledem k věkovému rozdílu by se vlastně dalo říci vnuka. Konal se letos 6.–17. listopadu již podruhé a jmenuje se Čechův divadelní podzim.
Festival je poctou proslulému scénografovi Milanu Čechovi (3. 7. 1937–14. 2. 2007), který toho pro místní amatérské divadlo hodně udělal. Milan Čech prožil své mládí v Horních Počernicích. Byl jedním ze zakládajících členů novodobého amatérského souboru, se kterým od konce padesátých let minulého století hrál a navrhl pro něj desítky scén i kostýmů. V roce 1961 nastoupil jako scénograf do divadla V. Nezvala v Karlových Varech, později působil jako šéf výpravy ve slovenském Zvolenu a v Kolíně. Spolupracoval také s divadly v Berlíně, Antverpách, Wroclawi a Tampere. Nikdy však nezapomínal na své přátele, i když jej mimořádný talent zavedl do různých koutů světa. Byl to skutečný umělec s velkou fantazií, vytvořil více než pět set scénografických realizací, než v roce 2007 odešel navždy.
Milanův syn Matěj během zahájení letošního festivalu řekl, že festival je pro něj vzpomínkou na oba jeho rodiče. Maminka paní Jana Čechová, rozená Stehnová (1. 12. 1943–30. 11. 2006), byla také významnou kostýmní výtvarnicí a herečkou. Po boku svého manžela byla rovněž úzce spjata s počernickými ochotníky. Pocházela z rodiny chrudimských divadelníků, její otec Jiří Stehno spoluzaložil divadelní festival Loutkářská Chrudim. Ztvárnila slavné role ve filmech Juraje Jakubiska a roli dcery Ziny ve filmu Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze. V roce 1970 se vrátila k výtvarné profesi a stejně jako její manžel Milan Čech vytvořila mnoho kostýmních návrhů pro řadu českých divadel.
Přáním organizátorů Čechova divadelního podzimu je v první řadě přispět k lepšímu poznávání amatérských divadelníků a k propagaci amatérského divadla. Festival má být otevřený všem divadelním žánrům, nejrůznějším inscenačním postupům, stylům a poetikám. Je příležitostí k vzájemné inspiraci a setkávání amatérských divadelníků ať vzdělávacího či společenského charakteru, tak jak o tom často mluvil Milan Čech.
Přehlídka je koncipována jako nesoutěžní, avšak diváci mohou po každém představení vyjádřit své sympatie hlasováním ve třech kategoriích: Představení se mi velmi líbilo /líbilo/ nelíbilo. Naprostá většina míčků končí v první hromádce, což jen dokazuje fakt, že letošní Čechův divadelní podzim, stejně jako v loňském roce, zaznamenal velký divácký úspěch a pomohl navázat spolupráci mezi divadelními soubory z různých krajů republiky. Tentokrát se na něm představily soubory ze Semil, z Milovic, Kouřimi, Lomnice nad Popelkou, České Skalice, Poděbrad, Říčan, ze Zbraslavi, z Terezína a Brandýsa nad Labem, odehrálo se celkem 12 představení, z toho 5 odpoledních pohádek. Zdá se, že se Čechův divadelní podzim stává životaschopným přírůstkem do hornopočernické festivalové nabídky, vedle zimního POPAD a letního Divadla v přírodě.
Přijměte tedy za rok pozvání na Čechův divadelní podzim, budete se dobře bavit.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':