Databáze českého amatérského divadla

Texty: Olomouc, Divadlo na cucky, Mme Bovary, inf. o inscenaci 2010

Divadlo na cucky připravuje světovou klasiku Mme Bovary
Informace z divadel, 10.1.2010

Autorská dramatizace jednoho z nejslavnějších románů francouzského realismu. Jaké bylo postavení ženy ve společnosti před více než sto lety a jak vypadá dnes? Jak ženu zobrazujeme? Jaké sny žena sní a jaké sny ji nutíme snít?

Nezávislý soubor olomouckého Divadla na cucky připravuje druhou premiéru v probíhající sezóně. Po divácky úspěšné inscenaci Oblíbenci dle textu Laury de Weck uvedeném v české premiéře, je tentokrát na řadě premiéra světová – autorská dramatizace Flaubertova románu Paní Bovaryová, opět v režii uměleckého šéfa divadla, Jana Žůrka.

Divadlo na cucky založilo probíhající sezónu na mottu ,,zmatení citu“, a po pohledu do citového chaosu mladých vysokoškoláku v inscenaci Oblíbenci, je tentokrát na řadě nitro labilní hrdinky Emy Bováryové. Tato vášnivá čtenářka románů propadá do nekonečných tužeb a snů, které se proměňují ve skutečnost. Podvádí svého manžela, postupně zadlužuje rodinu a žene tak nejen sebe, ale i své blízké vstříc tragickému konci.

Režisér a autor scénáře Jan Žůrek zjednodušil základní dějovou linku na několik zásadních epizod, během kterých Ema prozkoumává co to je láska, vášeň a opojení, ta slova, která znala jen z románů. Na téma interpretace Flaubertova románu pak dodává: ,,Snažili jsme se do popředí stavět ženskou otázku. Velmi nás zaujal fakt, že ústřední hrdinka je autorem zobrazována za velké ironie, a tato ironie pochází od muže. Pokusili jsme se tento fakt dále zdůraznit a postavit tak proti sobě mužský a ženský pohled na svět.“

K inscenaci vzniká také autorská hudba Jana Plíhala, který přímo pro inscenaci sestavil kapelu složenou z půltuctu olomouckých muzikantů. Žůrek a Plíhal tak pokračují v dlouhodobé spolupráci, která své největší ovoce zatím přinesla v kultovní inscenaci Kabaret na cucky. Herecké obsazení sestává ze stálých členů souboru Adély Nesrstové, Simony Vičarové a Tomáše Uhera, jako host se představí Ondřej Jiráček z Moravského divadla Olomouc.


Inscenace Divadla na cucky vzniká v koprodukci Divadla hudby a Divadlo Konvikt o.s. Zatímco na Konviktu se inscenace připravuje, v Divadle hudby se dočká své premiéry, která proběhne 24. ledna v 19:30hod. Obě organizace dále budou spolupracovat například na festivalu Velká inventura, která je plánována na začátek března. ,,Spolupráce s Divadlem hudby je pro nás důležitá, protože Divadlo na cucky pravidelně a rádo vychází z konkrétního divadelního prostoru. Ten bude v Divadle hudby rozvržen netradičně: na jevišti bude sedět kapela a směrem do hlediště se pak potáhne molo, na kterém budou hrát herci. Diváci tak budou sedět ze tří stran kolem mola,“ dodává režisér Žůrek.

Projekt Mme Bovary vznikl za finančního přispění Olomouckého kraje, zbylé náklady pak dodotovávají ze svých rozpočtů Divadlo hudby a Divadlo Konvikt o.s.

Režie: Jan Žůrek
Kostýmy: Kateřina Barabášová
Hudba: Jindřich Píša, Jan Plíhal
Hrají: Adéla Nesrstová, Simona Vičarová, Ondřej Jiráček, Tomáš Uher
http://www.divadlokonvikt.cz/

Zdroj: zu.zanace.rna@centrum.cz
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':