Databáze českého amatérského divadla

Texty: Radnice, opona, článek Rokycanský deník, 2007

Radničtí si cení opony, namalované roku 1884
17.8.2007 4:38
 
RADNICE - Radnické muzeum je ze všech muzeí na Rokycansku nejstarší. Bylo založeno 11. října 1891 z iniciativy řídicího učitele Josefa Hyláka, jemuž pomáhali zejméma kaplan Karel Ibl a učitel Jan Houška.
 V dnešní době muzeum i s cennými tisky vlastní kolem  osmi tisíc nejrůznějších exponátů.
„Muzeum má ve sbírkovém fondu spoustu zajímavých věcí, ale pro občany města je jednou z nejcennějších opona Spolku divadelních ochotníků z Radnic. Tu si určitě stojí za to podrobně prohlédnout,“ lákala vedoucí muzea Alena Kratochvílová.  „Zachycuje totiž pohled na šternberský palác a podobu celého města tak, jak vypadalo v roce 1801,“ vysvětlovala.
Oponu namaloval olejovými barvami na plátno r. 1884  Pondělíček ze Stupna. Křestní jméno autora se nedochovalo. Pracoval podle předlohy – malého originálu zachycujícího Radnice v už zmíněném roce 1801.
A proč si Radničtí jeho práce tolik považují? Má pro ně velikou historickou hodnotu, protože roku 1849 zachvátil Radnice veliký požár, během něhož většina domů na náměstí vyhořela. Opona je však ukazuje. Je na ní ale zachycena i  unikátní podoba kostela  ještě se zvonicí, která už ne– existuje – nebyla znovu dostavěna – či nejhořejší patro zámku, o které bylo šternberské sídlo v Radnicích požárem ochuzeno.
 
Božena Šopejstalová

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':