Databáze českého amatérského divadla

Texty: POESOVÁ, Marie: Je Zliv kouzelná? Amatérská scéna 2002, č. 1, s. 26.

Je Zliv kouzelná?

Nejen jihočeští divadelníci mají určitě mnoho radostí i problémů podobných, ale nejméně jednu stále stejnou otázku, kterou si častokrát kladou, mají společnou. Nejde jim totiž na rozum, co že to je za zvláštní městečko ta Zliv blízko Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovic. Slýchávají o něm již dvacet let v souvislosti s úspěšným divadelním souborem Hudradlo. Je tam nějaké zvláštní klima z blízkých Mydlovarů, rodí se tam šikovnější děti, nebo si je zlivští dovážejí odjinud, přikrmují je čímsi, co ostatní rodiče neznají – třeba rozdrcenými kotvicemi splývavými z nedalekého Munického rybníka? Anebo, což by bylo obzvlášť podivuhodné, je vedoucím Hudradla kouzelník a mág, kterému múzy nadělily v nebývalé míře to, co ostatním smrtelníkům jen po kapkách či vůbec ne? Vždyť dvacet let vytvářet inscenace na velmi dobré či výjimečné úrovni, žánrově a tematicky přepestré a neopakovat se, to je normální?
Ať už je zlivská populace abnormálně nadaná či úplně normální a jejich hudradlovský guru líbaný tu více a někdy i míň, jejich vzájemné soužití, obohacování se navzájem, hledání a tvoření nám obyčejným divadelníkům dává jistotu a zároveň i naději. Každým rokem je totiž někde určitě potkáme a strávíme s nimi chvíle radosti a smíchu, slz, pochyb a drobných poznání o našich lidských přednostech a nedostatečnostech.
Možná má ten zlivský kout obklopený rybníky, řekou a schwarzenberskými hvozdy kouzelnou moc, nebo to může být vše úplně jinak – jedno je jisté. Hudradlo nám nabízí cestu, po které je vzrušující jít s ním a dívat se na svět jeho užaslýma i moudrýma očima. A to není málo.
Marie Poesová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':