Databáze českého amatérského divadla
Texty: HONSOVÁ, Marie - osnova
Příjmení: H o n s o v á
Jméno: Marie
Datum narození: 30.1.1917
Místo narození: neznám
Datum úmrtí: 11.10.1988
Místo úmrtí: Karlovy Vary
Bydliště: Karlovy Vary
Záznamy z jejího dětství nejsou nikde zaznamenány. Ochotnické divadlo začínala hrát v Dělnickém divadle v Plzni a v dalším plzeňském souboru Klicpera. V roce 1938 na 8.Jiráskově Hronovu hrála roli Zuzanky v celostátním ochotnickém představení pohádky Aloise Jiráska Pan Johanes.
V roce 1945 působila v ochotnickém souboru Divadlo lidové tvorby, které spolu zakládal její manžel Miloš Honsa v Mariánských Lázních. Zde vytvořila řadu významných hereckých postav např. Emilii Marty v inscenaci Věc Makropulos Karla Čapka, Matku v Čapkově stejnojmenné inscenaci. Na profesionální jeviště byla angažována Milošem Hynštem spolu s manželem do Horáckého divadla v Jihlavě, odkud později s manželem přešli do profesionálního souboru v Benešově. Další její divadelní cesta pokračovala do Karlových Varů, kde působila v Divadle Vítězslava Nezvala.
Po skončení činnosti u profesionálního divadla v Karlových Varech začala pracovat jako okresní metodička pro divadlo v Okresním osvětovém domě, později Okresním kulturním střediskem v Karlových Varech. V této funkci, které pro ni bylo nejen zaměstnání, ale poslání pracovala až do odchodu do důchodu.
V roce 1961 s manželem Milošem Honsou, pracovníkem Divadla Vítězslava Nezvala a Arnoštem Kasalem, předsedou okresního poradního sboru pro divadlo, bankovním úředníkem založili Divadelní soubor D 3 Závodního výboru Okresního osvětového domu, dnešní Divadelní studio D 3 v Karlových Varech.
Dramaturgie prvních deseti let života souboru měl společného jmenovatele – žena – matka. Marie Honsová byla profesionální představitelku titulních rolí v těchto inscenací o kterou se režisér Miloš Honsa opíral a stavěl na ni základ každé inscenace. Pro mladé členy souboru, tehdy adepty ochotnického divadla, to byla vysoká škola divadelního umění. Odvedla např. postavu Gnese v inscenaci Luigi Candoniho Přání sobotního večera, Čapkovu Matku, Runu v Zeyerově hře Radúz a Mahulena, postavu bláznivé matky ve hře Shelagh Delaneyové Kapka medu, postavu Emmu Leechovou v Létu sedmnácté panenky autora Ray Lawlera. Od roku 1961 do roku 1973 byla vedoucí souboru a začínala pracovat i jako režisérka. V roce 1969 režijně debutovala v pohádce Jana Karafiáta a Jiřího Flíčka Broučci, v roce 1972 ve hře Josefa Kajetána Tyla Tvrdohlavá žena, v témže roce nastudovala drama o dvou lidech Bratko Klefta Balada o poručíku a Markytce, v roce 1974 pohádku Karly Voglové Pasáček vepřů a její poslední režii v karlovarské souboru byla pohádka členů mosteckého divadla Vlastimila Nováka a Stanislava Oubrama Vodník Mařenka. V roce 1973 po ní převzal funkci vedoucího souboru Vlastimil Ondráček. V inscenaci hry Evy Sadkové Civilní spor obdržela cenu za herecký výkon. Za své role získala řadu hereckých ocenění
Jako metodička a vedoucí souboru zajišťuje v roce 1966 účast delegace souboru na Jiráskově Hronově. Bylo to první setkání členů karlovarského Déčka s vrcholovou přehlídkou ochotnického divadla. V Karlových Varech dosáhla uskutečnění prvního ochotnického festivalu v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech – Karlovarské divadelní velikonoce 1970. Tohoto festivalu se zúčastnili soubory z Čech i Moravy a mezi divadelními aktéry byl i Pavel Dostál s Olomouckým souborem. První účast na Jiráskově Hronově s karlovarským souborem v roce 1973 s inscenací hry Hermana Heyermanse Loď jménem Naděje byl veliký tohoto mladého souboru. V souboru hostoval i Ondřej Pavelka z Ostrova, který si odvezl vzácnou trofej, cenu za mladý herecký výkon. V roce 1976 odchází spolu se svým manžele z karlovarského Déčka a přestává působit v oblasti divadla. Po smrti manžela Miloše Honsy v roce 1983 zůstává v Karlových Varech sama, protože její syn, člen Divadla pracujících v Gottwaldově v roce 1978 zahynul při autonehodě. Zemřela v roce 1988 v Karlových Varech.
Profese: profesionální herečka,
ochotnická herečka a režisérka,
okresní metodička pro divadlo
vedoucí ochotnického souboru
Obor: činoherní divadlo
Význam osobnosti:
velice kvalitní herečka přesahující regionální význam,
Soubory: Horácké divadlo v Jihlavě
Divadlo v Benešově
Divadlo Vítězslava Nezvala v Karlových Varech
Dělnické divadlo v Plzni
Divadelní soubor V.K.Klicpery v Plzni
Divadlo lidové tvorby v Mariánských Lázních
Divadelní studio D 3 Karlovy Vary
Přehlídky: Okresní a krajské přehlídky ochotnického divadla
Mezikrajové přehlídky ochotnického divadla v Krnově, Ostrově,
Národní přehlídky ochotnického divadla v Krnově,
Jiráskův Hronov 1938, 1973
V Karlových Varech dne 20.7.2009.
Zpracoval Vlastimil Ondráček
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.