Databáze českého amatérského divadla

Texty: FELZMANN, Rudolf: Dvě poučení ze Sadské - Nájemníci pana Swana aneb Habaďůra. Amatérská scéna 2009, č. 3, s. 26 - 27.

Další titul z oblasti divadelního bulváru nabídl jiný systém v realizaci, což s razancí sobě vlastní předvedlo Divadlo TMA z Terezína. Třeskutou komedii Nájemníci pana Swana aneb Habaďůra její autor M. Cooney napěchoval nezměrným množstvím bláznivých situací a jde o to, zda inscenátoři mají dostatek invence k jejich naplnění. Terezínská inscenace postoupila v loňském roce až na národní přehlídku činoherního a hudebního divadla v Děčíně, což ale nebrání další soutěžní účasti v oblasti venkovských divadel. Inscenace se vyvíjí, byť v malých krůčcích. Hlavní protagonista využívá všech příležitostí k bravurnímu rozehrání příběhu muže, podvodně získávajícího všemožné sociální podpory, aby vyřešil svou finanční situaci. Sekunduje mu několik výborných partnerů a ostatní sice s plným nasazením, ale ne vždy se stejnou mírou invence, přijímají funkci postav, jež doplňují a umocňují řetězec gagů. Překotné tempo, jež tentokrát herci nasadili, však vyvolalo předimenzovanost zvukové stránky představení. Především v závěru první poloviny se už mnozí nadbytečně překřikují, což ale také mohlo mít na svědomí poněkud nezvyklé prostorové řešení vynucené dvěma rozdílnými plochami jeviště. Chtějí-li amatéři v tomto typu zábavného divadla konkurovat profesionálům, pak jedině s takovou mírou nápaditosti a herecké vybavenosti. Porota přiřkla Terezínským nominaci na národní přehlídku.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':