Databáze českého amatérského divadla

Texty: Vysoké nad Jizerou, opony, inf. Michal L. Jakl

Vysocká ochotnická tradice počínající roku 1786 a navazující na starší tradice sousedského divadla převážně zaměřené na náboženské hry se zprvu obešla jen s loktušemi a později pernikářskými plachtami jako oponami a na první literatuře známou vysockou malovanou předpožární oponu namaloval ochotník Karel Rón "Jirchářu" "dva šermující zápasníky s dlouhými bodacími zbraněmi". *1/
Týž namaloval asi roku 1836 i novou oponu po vyhoření města, když shořelo roku 1834 i divadlo, a objevila se na ní zobrazená "Thalie v oblacích sedící". *2/ V době určitých obtíží vysockých ochotníků město Vysoké na popud starosty Josefa Kramáře zakoupilo 1851 od ochotníků pro jejich další hraní divadlo, tím myšleny především kulisy, neboť budova vznikla až roku 1925. *3/ Snad v souvislosti s touto dočasnou městskou patronací se již následující rok na oponě vysockého divadla, která sloužila až do roku 1880, poprvé objevil motiv z pavlatovské ikonografie. Tak roku 1852, když nové divadlo "malováno bylo p.J. Zemanem na plátně starého divadla, byla hlavní opona obrácena a tam vymalováno v pozadí Vysoké, a v předu král Václav, udílející privileje uhlíři Havlatovi z Paulaty, jenž na povřísle medvěda vede".*4 Ovšem Havlata byl Pavlata a nikoliv z Pavlaty a medvěda odvedl ku králi Jiřímu z Poděbrad a nikoliv k Václavu IV., ba ani jinému Václavu. Výklad vyobrazení na oponě vycházel z dobově zmatených pověstí.
Michal L. Jakl, Vlastivědné muzeum Vysoké nad Jizerou (2009)

*1/ Mařatka, František: Památník vysockého Krakonoše. - Na oslavu stoleté památky vzniku ochotnického divadla ve Vysokém nad Jizerou. Vysoké nad Jizerou, Jednota Krakonoš, 1886, s. 9-11.
*2/ Mařatka, František: Památník vysockého Krakonoše. - Na oslavu stoleté památky vzniku ochotnického divadla ve Vysokém nad Jizerou. Vysoké nad Jizerou, Jednota Krakonoš, 1886, s. 14.
*3/ Lukáš, Václav: Vysoké nad JIzerou. Pohledy do minulosti dávné i nedávné. Vysoké nad Jizerou, město Vysoké nad Jizerou, 1992, s. 42.
*4/ Mařatka, František: Památník vysockého Krakonoše. - Na oslavu stoleté památky vzniku ochotnického divadla ve Vysokém nad Jizerou. Vysoké nad Jizerou, Jednota Krakonoš, 1886, s. 16 a 23-24..

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':