Databáze českého amatérského divadla
Texty: KRULIKOVSKÝ, Jan: Divadelní centrum Podbeskydí slaví 15 let. AS 2009, č. 2
Divadelní centrum Podbeskydí slaví 15 let
Mgr. Jan Krulikovský
Poslední krajská přehlídka městských ochotnických souborů tehdejšího Severomoravského kraje se uskutečnila v roce 1990 v Domě kultury OKD v Ostravě–Porubě, dnes KD Poklad. Vystoupily na ní jak venkovské, tak i městské ochotnické soubory. Vítězi byly Karolinka a DUO Frýdek-Místek. V průběhu roku 1990 byly zrušeny krajské národní výbory a následně krajská kulturní střediska. Nastalo tudíž několikaleté vakuum. Nebyl nikdo, kdo by dříve krajské, nyní regionální přehlídky s postupem na přehlídky národní vyhlašoval. Na severní Moravě a ve Slezsku nebyl ani žádný jejich pořadatel. Bez postupové regionální přehlídky bylo divadlo hrané dospělými dětem, divadlo hrané městskými a venkovskými soubory a soutěž monologů a dialogů Pohárek.
Frýdecko-Místecké Divadlo DUO vytvořilo v roce 1990 s dalšími soubory ve Frýdku-Místku umělecké sdružení FAMUS. Sdružení si pronajalo prostory užívané Divadlem DUO
v Místku a prostory bývalého loutkového divadla ve Frýdku. Již v následujícím roce FAMUS uspořádal oblastní přehlídku monologů, dialogů a individuálních výstupů s loutkou. Na podzim roku 1993 FAMUS připravil nesoutěžní přehlídku Žatva, na níž vystupovaly soubory z různých okresů. Účinkující soubory rovněž nelibě nesly absenci postupových přehlídek na přehlídky národní. Zástupcům souborů jsem přednesl projekt Betha (Beskydská Thálie), jenž by situaci řešil do té doby, než se najdou noví pořadatelé postupových přehlídek. K projektu se přihlásilo jedenáct souborů od Jeseníku po Vsetín. Tak vzniklo občanské sdružení Divadelní centrum Podbeskydí (DCP). S finanční pomocí Okresního úřadu Frýdek–Místek a příslušných obcí dle místa konání přehlídek se DCP pustilo do jejich vyhlašování a většinou i do pořádání.
Na základě projektů jsme získávali finanční prostředky od ministerstva kultury a po vzniku nových krajů i od Moravskoslezského kraje. Jenže ne vždy. Financování přehlídek se tak stalo většinou záležitostí krajně riskantní. Každoročně do konce března musela většina soutěžních přehlídek proběhnout, ale teprve v dubnu až květnu jsme se dozvěděli, zda grant dostaneme nebo ne a v jaké výši. Jediným spolehlivým partnerem v jejich financování byly obce. Takže se dělaly přehlídky z části na dluh, z části za finanční spolupráce účinkujících souborů. A nebylo jich málo. Za deset let činnosti DCP jsme nejen vyhlásili, ale i přímo uspořádali více než osmdesát soutěžních i nesoutěžních přehlídek a festivalů. Regionální a později krajské přehlídky divadelních inscenací pro děti o postup na Rakovnickou Popelku se konaly například v Bašce, v Brušperku a čtyři ročníky v Hovězím u Vsetína. Přehlídky venkovských souborů o postup do Vysokého nad Jizerou se uskutečnily střídavě v Bašce, v Brušperku (okres Frýdek-Místek) a jednou ve Štramberku. Městské soubory soutěžily o postup do Třebíče ve Frýdku-Místku. Oblastní soutěže monologů, dialogů a individuálních výstupů s loutkou, soutěže jednoaktových her a divadla jednoho herce proběhly rovněž ve Frýdku-Místku. Studénka hostila několik let soubory mladých a studentů.
S finanční pomocí města Frýdku-Místku se uskutečnilo v divadle Čtyřlístek deset ročníků nepostupových přehlídek loutkového divadla „Loutka“ a čtyři ročníky svatováclavského festivalu o cenu „Beskydská Thálie“. Větší inscenace našly ideální prostředí v místecké Nové scéně Vlast, otevřené v roce 2003. Jen loutkářská přehlídka o postup na Chrudim se koná nepřetržitě od roku 1981 v Opavě. Ostrava tradičně již mnoho let hostí dětské divadlo. Tyto dvě přehlídky probíhaly a probíhají mimo DCP.
Na konci devadesátých let se DCP pokusilo i o další činnost, tj. publikační. Vydalo užitečnou brožuru „Malý divadelní slovník“ autora Stanislava Macka s více než pěti sty hesly. Je to užitečná pomůcka pro gymnázia, základní umělecké školy a všechny začínající divadelníky. Zájem o slovník byl pouze u škol, u ochotníků nepatrný. Většina nákladu dodnes leží skladem.
Téměř všechny postupové přehlídky našly po vzniku Moravskoslezského kraje nové pořadatele, nová místa. A konají se tam dodnes. Divadlo „Dospělí dětem“ v Ostravě–Porubě, venkovské soubory ve Štítině u Opavy, studentské divadlo v Novém Jičíně. Moravskoslezský kraj ale v současné době nemá vlastní krajskou přehlídku tradičního a hudebního divadla o postup na Třebíč a do Děčína. Soubory by byly, není pořadatel. FAMUS Frýdek-Místek, jako bašta ochotnického divadla se čtyřmi divadelními soubory (Čtyřlístek, Kolektiv ING, DUO a 21 gramů) se snad v budoucnu ujme pořádání této soutěže. Jím provozované divadélko Čtyřlístek prochází zásadní rekonstrukcí. Po jejím dokončení bude s Novou scénou Vlast schopno hostit jakýkoliv soubor.
Před pěti lety se zásadně změnila úloha DCP. Nešlo už o vyhlašování a pořádání přehlídek a soutěží. DCP mělo dle rozhodnutí valné hromady z 23. 6. 2004 nadále působit hlavně jako informační servis a spolupořadatel soutěží a přehlídek. Po deseti letech jsem odstoupil z funkce předsedy DCP. Považoval jsem jeho hlavní poslání a účel, pro který jsem ho zakládal, za dosažený. Navíc chyběla dosavadní opora a podpora DCP ze strany FAMUSU po změně jeho vedení. DCP se tedy proměnilo a jeho vedení přesídlilo do Dětmarovic.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.