Databáze českého amatérského divadla

Texty: ZÁVODSKÝ, Vít: Předjarní Hodonín patřil amatérské Thálii - Školní vzpoura!. Amatérská scéna 2009, č. 2, s. 54 - 58.

Zbylé dva soubory s chutí reflektovaly sobě nejbližší školní prostředí. V porovnání s nezávaznou besídkou Štěku šlo při zpracování námětu generační vzpoury daleko hlouběji Divadlo Krátký rozum Brno, systematicky, byť s průběžně proměňovanou sestavou a stále rostoucí úrovní, působící při Gymnáziu Matyáše Lercha pod promyšleným osobnostním vedením předlohy jim píšícího prof. Stanislava Zajíčka. Po pásmu z bohémských veršů Milana Ohniska Obejmi démona! přišla tedy opět vlastní „hra na rebelii“ Školní vzpoura! Od výstupů podložených spíše jen lokálně (skupina studentů obelstí tělocvikáře a v noci obsadí ředitelnu ústavu, vnímaného jimi jako „nehoda duše“) přecházela ke společnému jevištnímu zpracování záležitostí daleko závažnějších: k postojovému rozdělení zprvu svorné party po dravém vpádu komerční televizní stanice a zejména k tématu bezohledné manipulace či demagogie s jejich vlivem na svobodné vnímání rozporuplného konzumního světa i zodpovědné hledání individuálního místa v něm (diplom Kryštofu Bartošovi za role Míši a Karla Martinkoviče). Z počáteční variace na často exploatovaný antagonismus študáků a kantorů vyklubala se tedy zobecňující, velmi aktuální metafora „ukradené revoluce“. Nastudování s osmi sekvencemi a prologovou filmovou dotáčkou tím získalo punc mladistvě bezprostředního angažovaného pohledu na současný stav naší společnosti a rovněž nabídlo užitečnou metodickou konfrontaci s podobnými, učiteli vedenými školními kolektivy.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':