Databáze českého amatérského divadla

Texty: VOKOUN, Martin: Horažďovická oblastní divadelní přehlídka – příliš mnoho překážek na cestě k cíli. Amatérská scéna 2009, č. 2, s. 28 - 29.

Horažďovická oblastní divadelní přehlídka – příliš mnoho překážek na cestě k cíli

Martin Vokoun

Na letošní Západočeskou oblastní přehlídku amatérského divadla, která se konala 12.– 15. 3. již po 26. v Horažďovicích, byla pravděpodobně uvalena klatba, která přidělávala organizátorům přehlídky nemalé starosti. První komplikací byla nemoc v obvyklé sestavě odborné poroty, která nakonec zasedla ve složení Marie Caltová, František Hromada a Martin Vokoun (místo tradiční porotkyně Lenky Lázňovské). Stejně tak nečekané nemoci zasáhly i do programové skladby přehlídky – z původně plánovaných 6 soutěžních představení na poslední chvíli vypadly Strašidelné pověsti II plzeňského souboru Ludvíci. Nakonec se tedy díky pohotovosti organizátorů přehlídky hrálo 5 soutěžních představení a 2 inspirativní.
Největší ohlas u odborné i divácké poroty vyvolala inscenace Petera Turriniho Nejbláznivější den v podání karlovarského Divadelního studia D3. Jedná se o Turriniho adaptaci velice známe Beaumarchaisovy hry Figarova svatba, do které jsou však dodány temné tóny. Předloha řeší zejména témata moci a jejího neomezeného používání, ale také témata korupce a pokrytectví, která jsou zejména pro dnešní dny velice aktuální. Karlovarští předvedli v režii Anny Ratajské velmi svižné představení, které ve všech použitých prostředcích pracuje s lehkostí vlastní předloze, ale stejně tak nechali zaznít v plné míře vážné tóny. Režisérka (oceněná cenou) velice dobře pracuje s kontrasty veselých a vážných scén. Ty vážné postupně převládají a hra končí víceméně jako tragédie – nejen rozpadem vztahu Figara (Martin Cirkl) a Zuzanky (Eliška Huberová), ale také vnitřní prázdnotou a citovou vyprahlostí Hraběnky (Kateřina Kaiserová) a svrhnutím vlády hraběte Almavivy vládou lidu, která v důsledku bude snad ještě horší. Kromě již zmíněné režie byla odbornou porotou oceněna také výprava, herecké výkony Kateřiny Kaiserové (Hraběnka) a Andrey Jandové (Marcelina). I přes drobné výhrady byla tato inscenace nominována na celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Děčín 2009.
V dalších soutěžních inscenacích bylo taktéž mnoho zajímavých momentů či výkonů, nicméně se nevyhnuly některému ze závažnějších problémů, pojmenovaných odbornou porotou během rozborových seminářů, které ovlivnily jejich kvalitu. I tak však samozřejmě všem soutěžícím patří veliké uznání za jejich snahu a přání síly do dalších inscenací. Vzato chronologicky se jednalo o inscenaci Zapeklitá komedie aneb Kdosi brousí na Paďousy Zdeňka Kozáka v podání domácího Divadelního souboru TYJÁTR Horažďovice – v této čertovské komedii zaujala zejména Libuše Mužíková v roli Zubaté Panny. Dalším soutěžním představením byla Garden party jen pro zvané plzeňského Divadelního spolku Žumbera – jednalo se o dramatizaci několika anekdotických povídek H.H. Munroa, která vzešla z pera režisérky inscenace Petry Bartičkové. Znovu obnovený kraslický Divadelní soubor Trosky přivezl do Horažďovic svou první hru, situační komedii francouzského autora Alayu Reynauda-Fourtona Rukojmí v režii Stanislava Seidla. Poslední soutěžní inscenací pak byla česká klasika – Jiráskova Lucerna – v podání Divadelního spolku Jezírko Plzeň. Přestože šlo o představení zkoušené a hrané v zámeckém parku, tudíž v exteriéru, neutrpělo nijak přenosem do divadelního prostoru a přineslo dva výrazné herecké výkony – Ivany Malatové v roli Kláskové a Ilony Černé v roli Kněžny (obě získaly za své výkony cenu odborné poroty).
Za zmínku zajisté stojí také inspirativní představení karlovarského Studia Divadla Dagmar Soví zpěv. Text Ivy Procházkové v režii Hany Frankové odehráli členové studia – většinou studenti karlovarské pedagogické školy. Utopicko-katastrofická vize světa budoucnosti, kde budou lidé žít bez výrazných citů a emocí, velice zaujala a oslovila publikum a byla ještě velmi dlouho po odehrání diskutována.
I přes zmíněné organizační komplikace se nakonec horažďovická divadelní přehlídka zdařila a opět přinesla nejen spoustu impulzů k přemýšlení o divadle, ale také přátelských setkání a zajímavých rozhovorů. Nyní již nezbývá nic jiného, než se těšit na příští – již 27. Oblastní přehlídku činoherního a hudebního divadla v Horažďovicích.

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':