Databáze českého amatérského divadla

Texty: FELZMANN, Rudolf: Dramaturgická pestrost v Lomnici nad Popelkou - A.P. Čechov – „Tři sestry“. Amatérská scéna 2009, č. 2, s. 33 - 34.

Nepoměrně ostřeji se na charakter současníka podívali členové Turnovského divadelního studia A. Marek. Scénáře, režie i scénografie se ujal Petr Haken a pro avizování své inscenace použil poněkud zavádějící titulek: A.P. Čechov – „Tři sestry“. V textu programu ale už vše uvádí na pravou míru, když označuje Čechova a jeho hru pouze jako prvotní inspiraci. Základní obrys děje zachovává, ovšem na jevišti jsou tři bratři a čtvrtý herec jim přihrává z pozice několika mužských postav původní předlohy. Jestliže by sestry snad trochu dojímaly svou ženskou osamoceností či slabostí, pak tihle bratři právě mužským principem jednání zcela bezostyšně prezentují chrapounskou znuděnost a totální nechuť k aktivnímu činu. Svou vykořeněnost zdůvodňují neschopností koupit si jízdenky na vlak do Moskvy, kde by konečně začali smysluplně žít. Stejný motiv se už dávno objevil v inscenaci Rádobydivadla Klapý, avšak v pánském provedení Turnovských získává na brutalitě, neboť jedinou aktivitou protagonistů jsou zbytečné činnosti, řeči a otvírání lahví s vodkou. Uprostřed poloarény ohraničené sítí se povalují a potácejí tři chlapi, zahledění natolik do sebe, že je ani příliš nedojme požár města a vlastně je ani nezajímá odjezd vojenské posádky, byť by s ní mohli také opustit své guberniální hnízdo. Pokud přistoupíme na tuto drsnou transformaci původní předlohy, pak nepřehlédneme problém inscenace: vizitka trojice mužů je dána v expozici, vše je sugestivně prezentováno sice naturalistickými prostředky, avšak bez výraznější dramatické gradace. Možné vyústění tohoto drásavě nihilistického nicnedělání je sice naznačeno, ale prozatím se více projevuje ztráta tempa a zesiluje pocit nedoslovenosti. O to zajímavější by mohl být další vývoj inscenace, která nese všechny znaky svébytného autorského divadla. Vyrovnané herecké výkony jsou podporovány zvukovou složkou, v níž překvapivé rámování hudbou D. Šostakoviče se spojuje s opileckým zpěvem vulgární písničky. „Tři sestry“ Turnovských divadelníků jsou představením, které dráždí a snad i rozčiluje, ale pro mnohé z nás to nebyl problém záměny mužů za ženy, ale otázka vnímání našeho vztahu k současnosti.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':