Databáze českého amatérského divadla
Texty: SLAVÍKOVÁ, Pavlína: Krajská přehlídka dětských recitátorů Ostrava 2009. Deník Dětské scény Trutnov 2009, č. 0, s. 17 - 18.
KRAJSKÁ PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ OSTRAVA 2. 4. 2009
2. dubna 2009 patřilo SVČ Korunka v Ostravě Mariánských horách recitátorům. Krajské kolo recitace s postupem na Dětskou scénu ´09 čítalo 64 soutěžících v pěti kategoriích. Hojná byla i účast rodičů a pedagogických doprovodů.
V porotě zasedly Jana Křenková (Žďár n. Sázavou), Eva Czechová (Opava), Adéla Koutná (DIVIDLO Ostrava), Adina Bálková (Ostrava) a Pavlína Slavíková (Zliv). Tajemnicí poroty byla Táňa Čempelová (Dětmarovice), hosteskou Tereza Janasová.
V nulté kategorii se dá jako pozitivum vyzdvihnout převážně výběr vhodných textů. Odpovídaly věku dětí, který se pohyboval okolo 7, 8 let. Byly převážně zvoleny texty klasických autorů, např. Jiří Žáček, František Hrubín, Ludvík Středa. Co se týče nedostatků, obecně můžeme říct, že skoro u všech recitátorů se objevovalo známé školní „kolovrátkování“ textu, nedostatek kontaktu s divákem, popisná gesta, ve dvou případech vada řeči. V této kategorii výrazněji zaujala Andrea Lhotská z Hradce n. M. s Hrubínovým textem O Červené Karkulce, tato báseň se mimochodem v této kategorii vyskytla celkem třikrát. Měly jsme tudíž možnost porovnání. Andree se jako jediné z této skupiny povedlo prožít text a používat přirozené frázování. Klady bylo i zaujetí diváka a přirozený projev. Další ocenění získala Adéla Špičková s textem Miloše Kratochvíla House a housenka.
První kategorie se částečně shodovala v kladech a záporech s nultou. Sem tam byl problém ve výběru textu. Devítiletému dítěti se málokdy povede udržet divákovu pozornost, když recituje dlouhý text, a my jsme toho byly v této kategorii nejednou svědky. Tato kategorie ještě nebyla postupová, takže porota udělovala jen ocenění. Získala jej Bára Zemanová z Krnova s textem od Jiřího Žáčka Jak liška napálila medvídky. Zaujala především přirozeným projevem a zaujetím diváka. Dále pak porota udělila ocenění Anežce Bindrové z Opavy za text Jiřího Žáčka Myš a kočka, a Lucii Hradilové z Břidličné, která si zvolila také text Jiřího Žáčka, tentokrát báseň Hrnečku vař. Obě dvě dívky zaujaly přirozeným vyprávěním a kvalitní mluvenou češtinou.
Druhá kategorie už byla postupová. Obecně můžeme říct, že zde byla pestrá nabídka zajímavých textů, které leccos prozradily o přednášejících. Mezi nešvary lze zařadit nepřirozené „kouskování“ textu, polykání koncovek, chybějící dramaturgie, tzn. text je přednášen bez vzruchu a zaujetí. Problémem byl také výběr písňového textu pro recitaci. Naopak porotu zaujaly dva výkony, jejichž přednášejícím vynesly postup na Dětskou scénu. A to Kláře Božoňové z Ostravy-Poruby s textem Dany Marešové Macháčkův pudl a Sebastianu Sedlárovi z Polanky za text Jiřího Žáčka Čert a Káča. Oba ocenění zaujali diváka, přirozeně a příjemně přednesli text, kvalitně frázovali a ztotožnili se s podstatou textu. Kryštofu Zelenkovovi z Ostravy za text Romance o Karlu IV. od Jana Nerudy bylo uděleno doporučení na postup jako náhradník. Jeho podání bylo osobité, textu porozuměl a ztotožnil se s ním.
Třetí kategorie byla rovněž postupová a se vzrůstajícím věkem recitátorů také nabitá zajímavými a osobitými texty. Mezi negativa vyšších kategorií patřilo určité „přehrávání“ a působení na porotu. Naopak se tu objevily úspěšné snahy o zvnitřnění textu, pokusy dramaturgicky zvládnout dějovou linku textu. V této kategorii jsme řešily, jestli je vhodné vybírat si úryvky z knih. Hrozí nebezpečí, že je úryvek vytržen z kontextu, divák není úplně seznámen s obsahem a náladou dané knihy. To však nebyl případ Michaely Macháčkové z Ostravy s textem od O. D. Westa Pavouk a moucha, která i druhým textem od Gustava Falkeho Slečno Slípko, vy jste husa jednoznačně zaujala porotu a získala postup na plné čáře. Dokázala vyjádřit pocit, skvěle pracovala s textem, intonací, dikcí a perfektně zvládla vystavění textu.
Čtvrtá kategorie byla plná recitátorů, na kterých je vidět řada zkušeností. Projevy byly přirozené, výslovnost až na pár výjimek bezchybná a přesná. Kontakt s divákem téměř samozřejmý. Vybrané texty byly osobité, zajímavé. Porota si v této kategorii vyžádala sedm druhých textů, protože rozhodování nebylo vůbec lehké… Nakonec udělila dva postupy. Získal ho Jan Rychta z Bruntálu s textem od Františka Nechvátala Šťastný pozemšťan, který zaujal porotu velmi osobitým a zvnitřnělým projevem. Dalším postupujícím se stala Marie Skřivánková z Ostravy-Hrabůvky s textem Jana Wericha Chlap, děd, vnuk, pes a hrob, která perfektně pracovala s napětím a zaujala tím diváky i porotu, nehledě na kultivovaný a vyzrálý projev. Doporučeným postupem na Dětskou scénu ocenila porota výkon Kristiána Kazického z Orlové s textem Ivana Vyskočila Ed Martinec vypovídá. Kristián skvěle zvládl dialogový text, zaujal diváky, jeho přednes byl přirozený.
Na závěr musím dodat, že Krajské kolo bylo plné nadějných talentovaných recitátorů. Doufám, že ve svém zájmu a snaze vytrvají, setkáme se s nimi v dalším roce na stupních postupujících a že bude následující ročník ještě kvalitnější než ten letošní.
Pavlína Slavíková
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.