Databáze českého amatérského divadla

Texty: Do Přerova se sjedou na festival Letnice loutkáři z celé země

S desítkami malých i velkých loutek se sjedou v pátek do Přerova loutkáři z celé republiky, aby své umění předvedli lidem na festivalu Loutkářská Letnice. Děti se budou moci až do neděle těšit na loutkové pohádky s kašpárky, čerty či princeznami v hlavních rolích. Na své si přijdou podle pořadatelů i dospělí, pro které je připraveno podvečerní představení. Festival se koná již posedmé.
"Na festival přijedou loutkářské soubory z celé Moravy i z Čech. Vystoupení se bude střídat v sále přerovského loutkového divadla a v předsálí sokolovny," řekla ČTK principálka Loutkového divadla Přerovský kašpárek Marie Veřmiřovská.
Pohádky jsou podle pořadatelů festivalu určeny především pro děti od tří do pěti let, ale i pro ty starší. "Je to přehlídka, na které si loutkáři předávají zkušenosti. V sále kromě dětí sedí i dospělí, kteří se na pohádku dívají z profesionálních důvodů," uvedla principálka.
Pro malé návštěvníky připravily loutkářské soubory, mezi kterými jsou zastoupeny například soubory z Prahy, Chrudimi, Vyškova či Otrokovic, pohádku Čertův švagr, Kašpárek a Klapzuba, Pekelná nuda či Kašpárek a ježibaba. Podle loutkářů do hlediště nejvíce děti přitáhnou klasické pohádky. "Například Perníkovou pohádku jsme měli tak vyprodanou, že jsme ji museli hrát pět nedělí. Hráli jsme ji desetkrát, ale pořád to bylo plné," uvedla Marie Veřmiřovská.
Během festivalu mysleli pořadatelé i na dospělé. Připravili pro ně specifickou hru pro dospělé s názvem Pláštěnka. Hru plnou slovní hříček mohou diváci zhlédnout v sobotu vpodvečer.
Pořadatel akce Loutkové divadlo Přerovský kašpárek bylo v Přerově založeno již v roce 1915 a od roku 1936 až dosud sídlí v budově tamní sokolovny. Divadlo hraje pro děti čtyřikrát za měsíc od listopadu do dubna. Provoz divadla přerušila v jeho historii pouze druhá světová válka a katastrofální povodně v roce 1997.
Alena Petrželová, snm, 2006

Související Přehlídky

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':