Databáze českého amatérského divadla

Texty: Šlapanice, o. Kladno, recenze představení Skružného hry Románek na horách, agrární časopis Kraj 4. ledna 1919

Agrární časopis Kraj ve svém prvním čísle ze 4. ledna 1919 v rubrice “Divadlo a umění” napsal recenzi k uváděné hře. “Šlapanice:

Skružného veselohra Románek na horách sehrána byla 26. prosince místním dramatickým odborem hasičů velmi dobře. Mnohá divadelní společnost mohla by mu závidět. Pan režisér výborně přidělil úlohy. Zná své. Jiřina tvrdohlavá a přece tolik roztomilá i v nejmenších podrobnostech, představena byla výborně sl. Mařenkou Vitákovou. Vážnou a starostlivou její přítelkyni Zdeňku, sotva kdo by vystihl lépe než Anička Kotrbová. Dobromyslnou šenkýřku “U divoké krásy” velmi dobře a se zalíbením sehrála sl. M. Oulehlová. Podomka v turistické chatě sytými barvami vykreslil přítel Čeněk Viták. Všeobecně se líbil p. Oulehla v úloze ředitele továrny. Stejně p. Beneš v roli šoféra. Bodrého starostu horské vesnice Parkosa vystihl p. Josef Slavík, jenž je srdečně vítán z ruského zajetí. Všem přísluší plná chvála, jíž obecenstvo věru neskrblilo. JUC.p. V. Slavík triumfoval v úloze vydřiducha Luštince. O vzorné masky se postaral přítel Dvořák.
Díky naší sl. M. Kotrbové, jež vždy obětavě obstarávala úlohu nápovědy.
Představení toto bylo připraveno na počest našeho legionáře p. Augustina Brádky vracejícího se z Itálie. On však jako hodný syn vlasti jel třiatřicátým plukem na Slovensko. Ukázněný duch legionářský pronikl jeho srdcem. Pan kapelník Dragoun připojí vždycky k naší hymně “Nad Tatrou sa blýská..”

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':