Databáze českého amatérského divadla

Texty: Katovice, Pomník M. J. Husa

Pomník M. J. Husa
O postavení pomníku se rozhodlo 26. dubna 1920 na schůzi Osvětového svazu s tím, že bude pořízena socha Husova na podstavci se jmény padlých občanů v I. světové válce.
Pražský sochař Rudolf Ducháček zhotovil sochu M. J. Husa z hořického pískovce, 2 m vysokou, podle modelu akademického sochaře J. Matějů z Prahy za 9.000,- Kčs a reliéf na podstavec s vytesanými jmény občanů za 4.000,- Kčs.

Zahrádku kolem pomníku z kovových mříží navrhl stavitel Čeněk Prokop ze Strakonic.

Celková vydání na pořízení této dominanty náměstí činila 24.000,- Kčs. Peníze na tento účel se získávaly podobně jako na Národní divadlo - tedy sbírkou. Největšími částkami přispěli Američtí Češi, bývalí katovičtí občané.

Slavnostní odhalení se konalo 28. října 1921.
Slavnostní projev pronesl tehdejší okresní školní inspektor a regionální historik Jan Dyk.
Po odhalení pomníku byl uspořádán na náměstí koncert a večer sehráli divadelní ochotníci hru F. J. Karasa "Kostnické plameny" v hostinci U zvonu.

Pamětní listinu o postavení a slavnostním odhalení Husova pomníku koncipoval katovický učitel Václav Šrámek, na pergamenu napsal další katovický učitel Antonín Pavlík a je dosud zachována.

Břízky u pomníku pocházejí z Husova rodiště z Husince a smuteční vrby přivezeny z Kostnice, místa Husova upálení.
Daroval je ředitel muzea M. J. Husa v Kostnici Michael Müller v roce 1994 zástupcům Obce Katovice při zájezdu MKS do Kostnice.

Pomník byl v roce 2001 restaurován Ladislavem Voldřichem ze Sušice a bylo provedeno jeho osvětlení.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':