Databáze českého amatérského divadla

Texty: Polička, Historie stavby Tylova domu v Poličce

Krátce o historii stavby
V roce 1910 se členové Divadelního spolku Tyl usnesli ustanovit družstvo, které by "opatřilo budovu sloužící za divadlo Spolku divadelních ochotníků Tyl". Po dlouhých peripetiích se takto vzniklému družstvu podařilo roku 1929 nové divadlo slavnostně otevřít. V roce 1951 bylo družstvo zrušeno a Tylův dům předalo Městskému národnímu výboru v Poličce. V roce 1991 proběhlo na obecním úřadě jednání, z něhož vzešla smlouva o bezplatném pronájmu zadních prostor Tylova domu ("kulisárny") obnovivšímu se spolku na dobu 99 let. V roce 2002 byla tato smlouva mírně upravena vzhledem k nově vzniklému dispozičnímu řešení prostor v Tylově domě při jeho rekonstrukci. 13. ledna 2003 začaly probíhat první stavební, či lépe řešeno bourací práce v prostorách budoucího klubu. 12.2. 2004 proběhla kolaudace a o týden později 20.2. slavnostní otevření spojené se sehráním první divadelní hry. Jenom pro úplnost uvádíme, že práci, čas a peníze, které jsme do stavby investovali jsme vlastně věnovali Poličce, která je majitelem celé nemovitosti. V současné době (březen 2004) spolek za výstavbu dluží zhruba 120 tis. Kč, v plánu je nákup hudební aparatury, divadelní techniky, židlí a řady dalších věcí potřebných pro plnohodnotný chod klubu. Podle původního projektu měly činit náklady na stavbu zhruba 4,5 mil. Kč. Díky výrazným slevám různých firem, které se na stavbě podílely (viz. dále), bezplatné práce členů i nečlenů spolku a podpory Města Polička se celou stavbu podařilo zrealizovat zhruba za 2 mil. Kč

http://www.divadelniklub.cz/o-klubu/

Tylův dům byl slavnostně otevřen v roce 1929 zásluhou Spolku divadelních ochotníků, jehož ředitelem byl Antonín Slezák. Kámen a písek na stavbu byl těžen na Šibeničním vrchu a v lomu Jana Aigla. Ze sedmi návrhů byl zrealizován plán architektů Antonína Mendla a Václava Šantrůčka. Otevření díky velké sbírce bylo doprovázeno slavnostmi po celém městě a Jiráskovou Lucernou jako prvním představením. Mezi první nejúspěšnější hru patřila Zákrejsova Anežka.

Tylův dům Polička,
Vrchlického 53,
tel: 461 725 204,
email: tyluvdum@tyluvdum.cz
www.tyluvdum.cz

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':