Databáze českého amatérského divadla
Texty: Zápis ze školní kroniky
Horní Lukavice divadlem doslova žila již od dávných dob. Dochovalo se mnoho vzpomínek pamětníků i záznamů.
První záznamy jsou ze školní kroniky, kde se píše o dětském divadle již v roce 1886.
„Usneseno bylo, že letošního roku nacvičí školní mládež vánoční hru „Štěbetka“, kterou přivezl učitel Vála ze svého dřívějšího působiště v Nové Lhotě. Nápěvy k písním, které se místy vyskytují, složil místní řídící učitel.
Z každé třídy bylo vybráno několik dětí a z nich byl sestaven ochotnický personál. Když žáci své úlohy dokonale znali, přišla starost o jeviště.
V Lukavici bývali v minulosti také ochotníci, kteří vlastnili své jeviště, ale školní mládeži ho nepůjčili s tím, že se jim ztratila opona. Ale co mají, že půjčí. Půjčili nám 6 prkének z podlahy jeviště a nějakou boudu, snad bývala pro nápovědu.
Také ve Dnešicích hrávali studenti divadlo, snad tam nám něco půjčí. Zjednán byl povoz a vypravilo se pro jeviště do Dnešic.
Ale ani tam nic nebylo.
Nakonec museli jsme se vydati do vzdáleného Merklína. Štěstí tentokrát přálo a jeviště se přivezlo. Počasí toho dne bylo pěkné – sněžilo silně od rána do večera, a ostrý vítr dělal veliké závěje. Sedět na voze bylo zima a jít při něm se nedalo, sněhu bylo pod kolena a nikde ani stopy. Ráno vyjelo se o 8 hodině a navečer
o 7 hodině jsme byli zase doma.
Hra se provozovala dvakrát. Poprvé 26. prosince 1886
a podruhé 1. ledna 1887. Při první hře vybralo se 38 zl. 90 kr., při druhé 18 zl. 20 kr. Celkem tedy 57 zlatých a 10 krejcarů. K tomu poslal z Prahy pan hrabě Schönborn 5 zlatých a velebný pán P. V. Novotný, zámecký kaplan, 1 zlatku. Bylo tedy vybráno 63 zlatých a 10 krejcarů, vydání za potřeby divadelní 16 zlatých a 54 krejcarů. Za zbytek byly nakoupeny školní pomůcky v ceně 48 zlatých a 25 krejcarů. Chybějící peníze doplatil sám řídící učitel ze svého.
Veselá byla také práce s obleky. Tu ukázal se pan řídící učitel zvláště činným a jeho paní choť ušila všechny obleky pro hochy, jejichž počet byl 20. Obleky dívčí měly v péči slečny Krubnerová
a Teplarová. Dívky si pod jejich vedením obleky samy připravovaly. Látky na obleky koupili rodiče žáků – herců. O jiné pak potřebné práce dělili se členové sboru učitelského“.
Tolik školní kronika.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.