Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lomnice, Historie malované orelské opony

Historie malované orelské opony

Orelská jednota , která vznikla v Lomnici v roce 1909, měla od svého počátku divadelní soubor složený z jejich členů. Divadelní představení se hrála na Panském domě, který byl v té době majetkem Sokola. Rok 1920 byl významný tím, že budova Panského domu byla v důsledku přestavby sokolovny prodána Jednotě československého Orla. Divadlo pro sebe získalo důstojný stánek. Byla provedena rekonstrukce jeviště a jednota pořídila malovanou divadelní oponu s motivem Lomnice od akademického malíře Blažíčka.
V období německé okupace, kdy měla většina spolků v Lomnici zakázanou činnost, byla opona patrně uschována u některého funkcionáře Orla. Od roku 1945 do roku 1948, kdy se na orlovně opět začalo hrát divadlo, byla opona opět v provozu. Po roce 1948, kdy tělovýchovná
jednota Orel byla zrušena , došlo i ke zrušení divadelní scény . Budova přešla nakonec pod správu obce a byla pronajímána různým organizacím. Prostor jeviště byl zrušen a malovaná opona zmizela mezi harampádím na půdě budovy.
Šedesátá léta minulého století přinesla částečné uvolnění politických vztahů v obci
V roce 1960 byl předsedou MNV zvolen učitel Ladislav Lipovský , který se během svého funkčního období snažil prosadit záměr vybudovat v 1.poschodí Panského domu zasedací místnost pro MNV. Na základě upozornění svého přítele, kunsthistorika dr. Augustina Uhra,
začal pátrat po ztracené oponě, kterou nakonec nalezl na půdě téměř zničenou.
V červnu 1965 byl Ladislav Lipovský zvolen předsedou MNV na druhé funkční období. volby do národních výborů. Závěrem roku se podařilo realizovat záměr MNV vybudovat novou zasedací síň na Panském domě. První veřejné zasedání se konalo 30.12.1966 a občané měli po dlouhé době možnost shlédnout obraz Lomnice , který byl dříve součástí orelské divadelní opony. Nejzachovalejší část totiž restauroval akademický malíř Emanuel Raný ze Štěpánovic.
Obraz zdobil vstupní místnost zasedací síně do počátku 90.let. Po vybudování zasedací
místnosti pro obecní zastupitelstvo na radnici a zejména po ukončení výstavby nové základní školy zdobí dochovaná část orelské opony její hlavní schodiště.


Pozn.: Více informací lze získat v knize Lomnice a v Lomnickém zpravodaji v cyklu článků o lomnických divadlech.

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':